Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2017, 00:09

Veľký plán za osem miliárd. Poľsko chce mať jedno z najrušnejších letísk sveta

Letisko má byť schopné vybaviť 100 miliónov cestujúcich ročne.

Veľký plán za osem miliárd. Poľsko chce mať jedno z najrušnejších letísk sveta
Zdroj: Reuters

Poľská vláda schválila plán vybudovať nové centrálne letisko, ktoré sa má stať jedným z najrušnejších na svete. Malo by sa otvoriť v roku 2027 a podľa odhadov bude stáť 35 miliárd zlotých (viac ako osem miliárd eur).

Veľké letisko s rozlohou až 3000 hektárov by malo vyrásť približne 40 kilometrov od Varšavy. V prvej fáze má byť schopné obslúžiť 45 miliónov cestujúcich ročne, postupne by však mohlo toto číslo narásť až na 100 miliónov.

Plán je to veľmi ambiciózny, pretože podľa agentúry Bloomberg poľské letiská vlani obslúžili 34 miliónov cestujúcich, o desatinu viac ako rok predtým.

V súčasnosti najdôležitejšie poľské Letisko Frédérica Chopina vo Varšave vlani vybavilo okolo 13 miliónov pasažierov, jeho kapacita je pritom dvojnásobná.

Štát však verí, že sa jeho možnosti do pár rokov úplne naplnia a ďalšie rozširovanie tohto letiska už vraj nie je možné. Podľa nového plánu sa potom dokonca počíta s jeho uzavretím po dokončení nového centrálneho letiska.

Poliaci predpokladajú, že letecká prevádzka v krajine do roku 2035 narastie až na 94 miliónov cestujúcich ročne. Vláda verí, že sa plánovaná stavba môže stať dôležitou bránou do Ázie, a to hlavne vďaka posilňovaniu obchodných vzťahov s Čínou. Letisko by zároveň mohlo poslúžiť aj ako prestupná stanica pre cestujúcich z Ameriky.

Ak by sa naplnila celková plánovaná kapacita centrálneho letiska, stalo by jedným z najrušnejších na svete. Hranicu sto miliónov pasažierov vlani prekonalo len letisko v Atlante. Druhý Peking odbavil 94 miliónov cestujúcich, tretí Dubaj 84 miliónov.

Poľsko sa plánom na obrie letisko odvracia od súčasnej stratégie, kedy sa zameriavalo hlavne na rozvoj regionálnych letísk, do ktorých s prispením Európskej únie medzi rokmi 2007 a 2015 nasypalo asi 5,8 miliardy zlotých (vyše 1,3 miliardy eur). Mnohé z nich však bojujú s nedostatkom cestujúcich a z toho prameniacimi finančnými problémami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.