Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2017, 00:00

Brexit zapríčinila aj neschopnosť lídrov EÚ

Brexit zapríčinila aj neschopnosť lídrov EÚ
Zdroj: Reuters

Brexit je výsledkom neschopnosti európskych lídrov seriózne diskutovať o návrhoch vlády bývalého britského premiéra Davida Camerona. Tie boli v mnohých oblastiach veľmi pragmatické, smerovali k menšej regulácii a väčšiemu vplyvu členských krajín, ako aj k lepšej efektívnosti bruselskej administratívy. Povedal to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók účastníkom konferencie na tému Budúcnosť Európskej únie po brexite, ktorá sa minulý týždeň uskutočnila v Bratislave.

Zložité vzťahy
Na konferencii organizovanej Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou diskutovali účastníci o aktuálne zložitých vzťahoch medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou. Obe strany sa snažia dosiahnuť dohodu o politických aj ekonomických zväzkoch po odchode Britov z európskej dvadsaťosmičky. K brexitu by malo podľa plánov dôjsť na jar 2019.

Diskutéri pripísali veľkú časť viny za vzniknutú situáciu nepružnej bruselskej byrokracii, ktorá nedokázala a stále nevie nájsť riešenie vážnych problémov. Medzi ne patrí napríklad migračná kríza či reformy vnútri Európskej únie. „Bol to minimálne priestor na serióznu vnútornú diskusiu, ku ktorej však prakticky nedošlo. Mne osobne bude po brexite v EÚ najviac chýbať tradičný britský pragmatizmus a priame otváranie horúcich tém. Na to v Únii akosi chýba odvaha,“ doplnil Mihók v úvodnom vystúpení.

Na konferencii, ktorej mediálnym partnerom boli HN, predstavil svoj po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.