Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2017, 00:00

Ukrajina sa ide zbaviť časti podnikov. Dá ich súkromníkom

Krajina si od predaja aktív sľubuje ďalší potrebný kapitál.

Za posledné tri roky nepredali ani jednu spoločnosť. To sa však čoskoro zmení. Ukrajina sa totiž chystá na predaj niektorých štátnych podnikov. Podľa ukrajinského ministra financií Oleksandra Danyljuka krajina plánuje znížiť účasť štátu vo svojom bankovom sektore na 20 zo súčasných 55 percent. Kyjev zoštátnil veľkú časť bankového sektora, aby skoncoval s korupciou a podozrivými praktikami. „Účasť štátu sa môže nakoniec znížiť až na desať percent,“ tvrdí ukrajinský minister.


Privatizácia by mohla zlepšiť stav štátnej pokladnice a prilákať nových zahraničných investorov. „Nie je žiadnym tajomstvom, že mať 3 500 štátnych podnikov je pre túto krajinu nezmysel. Štátu prinášajú len straty a profitujú z nich iba tí, ktorí sa na nich desiatky rokov priživujú,“ povedal pred hlasovaním ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.


Oligarchovia sa potešia
Skutočnou mocenskou silou sú oligarchovia. Ide o hŕstku zbohatlíkov v parlamente, ktorí ovplyvňujú politic

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.