13.11.2017, 00:00

Slovensko je opäť v hre. O piatu automobilku

Čínska spoločnosť Zhi Dou hľadá miesto pre svoju novú fabriku.

Prívlastok automobilová bašta má Slovensko vďaka trom fungujúcim automobilkám a štvrtej vo výstavbe už dlhšie. A to nie je všetko. Po Slovensku najnovšie pokukuje aj Čína.

Výrobca elektromobilov Zhi Dou, ktorý tak ako Volvo patrí pod obrovský automotive koncern Zhejiang Geely Holding Group, hľadá miesto, kde by mohol umiestniť svoju výrobu pre lokálny trh. V hre je viacero krajín a o umiestnení výroby sa rozhodne čoskoro. Ako prvý na to upozornil na svojom webe Nový Čas. Fabrika v hodnote 400 miliónov eur by totiž mala začať s produkciou už v roku 2020. „Predpokladaná kapacita výroby by mala byť na úrovni tritisíc elektromobilov mesačne, čo zodpovedá potrebe zhruba 500 zamestnancov,“ potvrdil pre HN konateľ spoločnosti Zhi Dou Slovensko Branislav Kocper.

Šanca pre východ
„Automobilka nie je v Európe až taká známa, avšak jej modely patria v celosvetovom porovnaní medzi najpredávanejšie elektromobily. Európa je pre výrobcu lukratívnym trhom,“ konštatuje analytik spoločnosti Capital Markets Martin Krištoff.

To, kde bude produkcia v konečnom dôsledku umiestnená, zatiaľ nie je isté. Výrobca tvrdí, že výber je zatiaľ iba v ranom štádiu, analyzuje svoje možnosti a v hre je viacero krajín. „Aktuálne uvažujeme nad Slovenskom, Slovinskom, Poľskom, Maďarskom a Rumunskom,“ konštatuje Kocper. Faktorov pri výbere konečnej destinácie bude podľa odborníkov viac. Rozhodovať bude lokalita, legislatíva, me

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.