13.11.2017, 10:15

Američania vo veľkom otvárajú vrty, ceny ropy sa menia len minimálne

Na vývoj cien ropy pôsobia protichodné vplyvy.

Američania vo veľkom otvárajú vrty, ceny ropy sa menia len minimálne
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali len minimálnu zmenu, keďže na trhy pôsobia vzájomne protichodné vplyvy. Na jednej strane ceny ropy posúva smerom nahor obmedzovanie produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a zvyšujúce sa napätie na Blízkom východe, na druhej strane na ne opačným smerom tlačia signály, že produkcia v Spojených štátoch bude rásť.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla o 2 centy na 63,50 dolárov (54,49 eura) za barel (159 litrov). Minimálna zmena nastala aj v prípade americkej ľahkej ropy WTI s decembrovým kontraktom. Dosiahla 56,77 dolárov za barel, čo oproti piatkovej uzávierke (10.11.) predstavuje rast o 3 centy.

Trhy stále podporuje fakt, že štáty OPEC a Rusko pokračujú v dodržiavaní dohody o obmedzovaní produkcie, čo prispieva k postupnej redukcii zásob ropy vo svete. Navyše, ceny nahor posúva rastúce napätie na Blízkom východe, ktoré by mohlo viesť k narušeniu dodávok na svetové trhy. Najnovšie v Bahrajne cez víkend došlo k útoku na ropovod, z čoho bahrajnská vláda obvinila Irán. Ten ale obvinenia z útoku ostro odmietol.

Na druhej strane, podľa informácií spoločnosti Baker Hughers sa počet aktívnych ropných vrtov v USA minulý týždeň zvýšil o deväť. To je najvyšší počet pridaných vrtov za jeden týždeň od júna tohto roka. Celkový počet aktívnych ropných vrtov v USA sa tak zvýšil na 738, čo je výrazný rozdiel oproti 452 vrtom v rovnakom období minulého roka. To signalizuje, že americké ropné firmy nemajú pri súčasných cenách komodity problém s produkciou, ktorá by tak mala v nasledujúcom období rásť.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.