13.11.2017, 10:20

Saudi uvoľnia dopravnú obruč okolo vojnou zdecimovaného Jemenu

Saudská Arábia potvrdila, že začne čoskoro otvárať prístavy a letiská v Jemene, ktoré kontroluje "medzinárodne uznávaná" jemenská vláda.

Saudi uvoľnia dopravnú obruč okolo vojnou zdecimovaného Jemenu
Zdroj: Reuters

Vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie začne už čoskoro znovuotvárať letiská a prístavy v Jemene. Oznámila to v pondelok diplomatická misia Saudskej Arábie pri OSN.

"Prvý krok v tomto procese sa uskutoční v priebehu 24 hodín a zahŕňa otvorenie všetkých (vzdušných a námorných) prístavov v oblastiach kontrolovaných medzinárodne uznávanou jemenskou vládou," uviedla misia podľa agentúry AP. Dodala, že pôjde o mestá Aden, Mukallá a Muchá.

Koalícia uzavrela všetky prístavy a letiská v tejto najchudobnejšej arabskej krajine 4. novembra, po tom, ako tamojší šiitskí povstalci húsíovia vystrelili balistickú strelu zacielenú na saudskoarabskú metropolu Rijád. Vypálenie a zostrelenie rakety potvrdili obe strany. Sunnitská Saudská Arábia a Spojené štáty následne obvinili šiitsky Irán z toho, že húsíom raketu dodal, čo povstalci popreli.

Jemen sa zmieta v konflikte od roku 2014, keď šiitskí povstalci - tzv. húsíovia, podporovaní Iránom - dobyli metropolu Saná. To vtedy donútilo vládu medzinárodne uznávaného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího ujsť a požiadať o vojenskú intervenciu susednú Saudskú Arábiu a štáty z oblasti Perzského zálivu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.