13.11.2017, 21:10

Šanca, že Spojené štáty opustia NAFTA je veľmi nízka

Na tom, aký by to malo na ekonomiku USA efekt sa odborníci nevedia zhodnúť.

Šanca, že Spojené štáty opustia NAFTA je veľmi nízka
Zdroj: REUTERS/Daniel Becerril

Pravdepodobnosť, že Spojené štáty vystúpia zo Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), je zhruba jedna ku štyrom. Vyplýva to z prieskumu denníka The Wall Street Journal medzi ekonómami.

Zhruba 82 percent respondentov sa domnieva, že takýto krok by viedol k spomaleniu hospodárskeho rastu USA v nasledujúcich dvoch rokoch. Ďalších sedem percent respondentov sa dokonca obáva, že americká ekonomika by sa dostala do recesie.

Určite by to nepomohlo

Nikto z opýtaných ekonómov nepredpovedal, že by odchod z NAFTA hospodársky rast USA podporil. Zhruba 11 percent respondentov predpokladá, že odchod by nemal na ekonomiku USA žiaden dopad.

Zmena obchodnej dohody NAFTA medzi USA, Kanadou a Mexikom bola jedným z kľúčových volebných sľubov terajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa. O doterajšej zmluve často hovoril ako o katastrofe pre amerických priemyselné podniky.

Názory kritikov a zástancov si odporujú

Kritici dohody tvrdia, že NAFTA zvyšuje obchodný deficit USA a pripravuje krajinu o pracovné miesta v spracovateľskom priemysle. Podľa zástancov však dohoda vytvára v USA pracovné miesta v sektore služieb a prináša výhody pre spotrebiteľov i podnikom závislým od dovozu tovaru, píše The Wall Street Journal.

Ekonómovia v prieskume predpovedali, že hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v tomto aj budúcom roku zvýši o 2,5 percenta. V roku 2019 potom očakávajú spomalenie hospodárskeho rastu na 2,1 percenta a o rok neskôr ďalšie zvoľnenie na 2,0 percenta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.