14.11.2017, 09:35

Rusko si s Tureckom našli k sebe cestičky. Spolupracujeme vo všetkých smeroch, tvrdí Putin

Rusko-turecké vzťahy zhoršil incident z roku 2015.

Rusko si s Tureckom našli k sebe cestičky. Spolupracujeme vo všetkých smeroch, tvrdí Putin
Zdroj: Reuters

Ankara podľa Recepa Tayyipa Erdogana dúfa v úplné zrušenie zvyšných ruských sankcií na dovoz tureckých produktov. Turecký prezident to dnes povedal na spoločnej tlačovej konferencii so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v juhoruskom Soči.

Vzťahy oboch krajín boli zaťažené incidentom na sýrsko-tureckej hranici, kde turecké stíhačky v roku 2015 zostrelili ruský bombardér. Podľa Putina sa však teraz styky plne normalizovali a obe krajiny tesne spolupracujú "prakticky vo všetkých smeroch".

Zostrelená stíhačka

Moskva zaviedla sankcie v novembri 2015 v reakcii na incident, pri ktorom turecké stíhačky zostrelili nad turecko-sýrsku hranicou ruský stroj Su-24. Bombardér, pôsobiaci v rámci ruského zoskupenia v Sýrii, podľa tureckej verzie narušil turecký priestor, čo ruská strana poprela. Väčšinu obmedzení Rusko tento rok v máji zrušilo.

Prezidenti dnes rokovali aj o situácii v Sýrii, kde sa teraz obaja lídri chcú spoločne sústrediť na hľadanie politických riešení. Ďalšie podrobnosti však žiadny z nich neuviedol. Erdogan pritom pred dnešným odletom z Ankary do Ruska kritizoval rusko-americké vyhlásenie k Sýrii, na ktorom sa nedávno vo vietnamskom Danangu dohodol Putin s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Vo vyhlásení okrem iného uviedli, že sýrska kríza nemá vojenské riešenie.

Erdogan nerozumie 

"Tomu moc nerozumiem," povedal Erdogan. "Ak vojenské riešenie nepripadá do úvahy, potom tí, ktorí to tvrdia, by odtiaľ mali svoje vojenské jednotky odvolať," dodal turecký prezident.

Predmetom rokovania bola tiež výstavba prvého jadrového reaktora prvej tureckej jadrovej elektrárne v Akkuyu, na ktorej pracuje ruská štátna spoločnosť Rosatom. Reaktor by podľa Putina mal začať prevádzku v roku 2023.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.