Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 13:48

Nakupovanie cez internet bude bezpečnejšie. Európsky parlament schválil nové pravidlá

Zástupcovia EP si od novej legislatívy sľubujú zvýšenú ochranu spotrebiteľov.

Nakupovanie cez internet bude bezpečnejšie. Európsky parlament schválil nové pravidlá
Zdroj: Reuters

Európsky parlament dnes schválil novú legislatívu, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu spotrebiteľov pred podvodmi pri nákupoch cez internet a rýchlejšie odhaliť nepoctivého predajcu. Národné úrady budú mať v tejto oblasti väčšie právomoci.

Budú môcť napríklad požiadať registrátorov domén o informácie potrebné na identifikáciu nečestných obchodníkov alebo vykonávať skúšobné nákupy aj v utajení. Pre spotrebiteľov by malo byť predovšetkým jednoduchšie odškodnenie pri nákupoch v inej členskej krajine Európskej únie. Norma nadobudne platnosť za dva roky.

Posilnenie ochrany spotrebiteľa

Nová právna úprava tiež umožní národným úradom vydať varovanie, ak usúdi, že zistené porušenie predpisov o ochrane spotrebiteľa by sa mohlo dotknúť iných členských krajín. Úrady budú môcť v prípade potreby nariadiť zrušenie digitálneho obsahu. Národné orgány budú tiež môcť ukladať nepoctivým predajcom pokuty a požadovať od obchodníka záväzok, že poškodeným spotrebiteľom poskytne zodpovedajúcu nápravu.

"Táto legislatíva posilní a zlepší spoluprácu všetkých subjektov zapojených do oblasti ochrany spotrebiteľa, aby mohli ľahšie kontrolovať dodržiavanie pravidiel a riešiť cezhraničné prípady porušenia práva EÚ," uviedla česká poslankyňa Olga Sehnalová, ktorá za Európsky parlament viedla vyjednávania o novej legislatíve s Európskou komisiou a Radou EÚ.

Stále viac prípadov

Nové pravidlá viac zapoja do hry spotrebiteľské organizácie, ktoré majú informácie od spotrebiteľov z prvej ruky, ale dozorné orgány s nimi doteraz často nemohli alebo nechceli pracovať, dodala Sehnalová.

Podľa europoslanca Jiřího Pospíšila sú v EÚ prípady poškodzovania záujmov spotrebiteľov nepoctivými obchodníkmi v iných členských krajinách stále častejšie. "Problémom často nie je neexistencia právnych predpisov na ochranu spotrebiteľov, ale ich efektívne presadzovanie," povedal Pospíšil.

Nakupovať v zahraničí sa boja

"E-shopy ponúkajú svoj tovar bez hraníc, naprieč jednotným trhom, nedôvera spotrebiteľov k nákupu v zahraničí ale stále pretrváva," uviedla europoslankyňa Dita Charanzová. Česi sú podľa nej spolu s Poliakmi a Rumunmi v tomto smere najkonzervatívnejší v únii.

"Len desatina našich spotrebiteľov sa odhodlala k online nákupu v zahraničí. Potrebujeme posilniť dôveru a istotu zákazníkov, že sme schopní nekalé praktiky včas odhaliť, efektívne vyšetriť a vinníka potrestať," uviedla poslankyňa.

Nákupy cez internet rastú

Nové nariadenie je súčasťou súboru právnych predpisov v oblasti elektronického obchodu, ktorý Európska komisia predstavila v roku 2016.

Komisia vtedy uviedla, že nákupy po internete rýchlo rastú a ich podiel na maloobchode sa od roku 2010 zdvojnásobil. Podľa údajov z roku 2014 pritom až 37 percent webových stránok zameraných na predaj tovaru a služieb v oblasti cestovania, zábavy, konfekcie, elektroniky a spotrebiteľských úverov porušovalo platné právne predpisy EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.