15.11.2017, 00:00

Číňania chcú naše mlieko a bravčové. Teraz tam vyvážame čmeliaky a víno

Naše výrobky sa uplatnia aj na východoázijskom trhu. Podobné pokusy tu už boli.

mlieko
Zdroj: Reuters

Raňajky v Číne na slovenský spôsob. Tak by mohla vyzerať blízka budúcnosť podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej. Po rokovaniach s čínskou stranou sú slovenskí producenti o krok bližšie k tomu, aby mohli na tento trh vyvážať najmä mliečne výrobky, ale aj bravčové mäso.

Každá importovaná komodita musí prejsť náročným procesom certifikácie, aby mohla byť uvedená na tamojší trh. Potravinári síce iniciatívu oceňujú, no tvrdia, že podobné pokusy už v minulosti boli a chcú poznať aj konkrétnu podobu exportného plánu. „Ide napríklad o termíny, kedy sa plánuje návšteva čínskych veterinárov v našich spracovateľských závodov na mlieko alebo mäso,“ konštatuje pre HN prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Agrorezort tieto informácie, respektíve konkrétnu podobu Matečnej plánu exportu, nezverejnil. Slovensko malo v minulom roku s Čínou v poľnohospodárskej oblasti záporné obchodné saldo vo výške 24,2 milióna eur. Vývoz sa doteraz zameriaval najmä na víno, nealkoholické nápoje a na hmyz, konkrétne čmeliaky.

 Čína je o krok bližšie k slovenským farmárom. Nie však spornou kvalitou produktov z tamojšieho trhu, ale záujmom o naše potraviny. Proces otvorenia trhu mala na rokovaniach s čínskym ministrom Zhi Shupingom začať šéfka agrorezortu Gabriela Mat

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.