Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2017, 10:58

Europarlament a členské krajiny sa dohodli na návrhu rozpočtu. Uberú Turecku a pridajú bezpečnosti

Kompromisný návrh je skromnejší než chcela Komisia.

Europarlament a členské krajiny sa dohodli na návrhu rozpočtu. Uberú Turecku a pridajú bezpečnosti
Zdroj: Reuters

Rozpočet Európskej únie pre rok 2018 počíta so záväzkami vo výške 160,1 miliardy eur a platbami 144,7 miliardy eur. Po niekoľkohodinovom rokovaní sa na tom nadránom dohodli vyjednávači členských krajín EÚ a Európskeho parlamentu. Kompromis tiež predpokladá zníženie peňazí, ktoré v rámci prípravy na členstvo v bloku dostane budúci rok Turecko, a to o 105 miliónov eur.

Plynie to z tlačovej správy europarlamentu. "Krajiny, ktoré spolupracujú s EÚ a rešpektujú demokratické štandardy, majú ďalej našu jednoznačnú podporu. Tým, ktorí sa týmto štandardom vzdialili a porušujú základné práva, sme poslali jasnú správu, že úniou ponúkané financie nie sú poskytované bezpodmienečne," uviedol vyjednávač europarlamentu Siegfried Muresan.

Blízko návrhu Komisie

"Snahou bolo maximalizovať vplyv európskych peňazí pri udržaní dostatočného manévrovacieho priestoru, ktorý by umožnil reakciu na nepredvídané potreby," poznamenal na rokovanie Märt Kivine, námestník ministra financií predsedníckeho Estónska a hlavný vyjednávač členských krajín bloku.

Výsledný kompromis je tak nakoniec, hlavne pokiaľ ide o výšku záväzkov, blízky návrhu Európskej komisie. Tá každoročný maratón rokovaní začala v máji návrhom rozpočtu so záväzkami vo výške 160,6 miliardy EÚ a platbami 145,4 miliárd.

Skromnejšia predstava

Krajiny EÚ cez leto dohodli a začiatkom septembra potvrdili vlastnú - úspornejšiu - predstavu, ktorá nastavovala záväzky na 158,9 miliardy eur a platby na 144,4 miliardy eur. Europarlament 25. októbra prijal svoj vlastný návrh predpokladajúci záväzky 162,6 miliardy eur a platby 146,7 miliardy eur.

Cez zníženie pôvodnej predstavy EP o rozpočte na budúci rok je jeho zástupca Muresan presvedčený, že v dlhých rokovaniach sa hlavné priority europarlamentu podarilo zachovať.

Viac  pre slabších aj na bezpečnosť

Rozpočet podľa neho kladie dôraz na rast, tvorbu pracovných miest či riešenie nezamestnanosti mladých v najviac postihnutých regiónoch. Program podpory výmen študentov Erasmus + bude posilnený o 20 miliónov eur, výskumné programy v rámci programu Horizont 2020 o 70 miliónov a podpora malých a stredných firiem v rámci programu COSME o 15 miliónov eur.

Väčšiu podporu pocítia aj agentúry zodpovedajúce za bezpečnosť ako Europol, Eurojust či Európsky podporný azylový úrad (EASO), ktoré hraj kľúčovú úlohu v boji proti terorizmu, organizovaného zločinu a ďalších hrozieb.

Dohodnutú kompromisnú podobu rozpočtu EÚ na budúci rok teraz musia najprv formálne potvrdiť členské štáty a potom ju schváli plenárne rokovanie europarlamentu, najskôr 30. novembra.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.