Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2017, 12:10

Menej pre Turecko, viac na boj s proruskou propagandou. Ukázali rozpočet únie na rok 2018

Rokovania zmierovacieho výboru trvali viac ako 17 hodín.

Menej pre Turecko, viac na boj s proruskou propagandou. Ukázali rozpočet únie na rok 2018
Zdroj: Reuters

Ministri financií EÚ a vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) dosiahli v noci z piatka na sobotu (18.11) dohodu o podobe rozpočtu EÚ na rok 2018. Rokovania zamerané na krátenie a navyšovanie finančných prostriedkov viedli okrem iného k zníženiu predvstupového financovania pre Turecko a navýšili balík zameraný na boj s dezinformačnými kampaňami.

Rokovania takzvaného zmierovacieho výboru trvali vyše 17 hodín, nakoniec sa vyjednávači v sobotu nadránom dohodli na kompromise, ktorý je bližší pozíciám Rady (členský štátom) ako europarlamentu. Rada chcela návrh rozpočtu, ktorý predložila Európska komisia vo výške 160,6 miliardy eur, znížiť o 1,8 miliardy eur.

Menej pre Turecko

Europarlament žiadal, aby bol rozpočet navýšený o dve miliardy eur voči návrhu eurokomisie. Dohoda znie, že Únia v roku 2018 môže vyčleniť záväzky do výšky 160,1 miliardy eur a výdavky nesmú presiahnuť sumu 144 miliárd eur.

Vyjednávač pre rozpočet v mene europarlamentu, rumunský poslanec Siegfried Murešan v tejto súvislosti potvrdil, že politická dimenzia rokovaní o eurorozpočte zasiahla hlavne Turecko, kandidátsku krajinu do EÚ, ktoré na budúci rok príde o 105 miliónov eur z balíčka predvstupovej pomoci.

Dezinformačné kampane

"Turecko nerešpektuje ľudské práva, slobodu prejavu a slobodu slova, právny štát, európske hodnoty a demokratické normy. Dnes sme prestali predstierať, že to nevidíme," uviedol Murešan a dodal, že čím viac sa Turecko bude odchyľovať od noriem EÚ, tým viac peňazí EÚ ušetrí, lebo Turecko ich nedostane.

Murešan rovnako potvrdil, že budúcoročný rozpočet Únie bude voči pôvodnému návrhu bohatší o 105 miliónov eur, ktoré pôjdu na výskum a inovácie (program Horizont 2020), malé a stredné podniky a na štipendiá programu Erasmus. Dodatočných 116 miliónov eur bolo vyčlenených na boj proti nezamestnanosti mládeže a 34 miliónov eur navyše pre mladých poľnohospodárov.

Viac zdrojov - navýšenie o 800-tisíc eur - pôjde aj na balík pre "strategickú komunikáciu", čo v praxi znamená boj na odhaľovanie ruských dezinformačných kampaní v krajinách EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.