23.11.2017, 15:00

Švajčiarsko naleje do východnej Európy viac ako miliardu. Peniaze sa majú dostať aj na Slovensko

Alpská krajina pošle do Kohézneho fondu 1,3 miliardy frankov. Smerovať budú do krajín, ktoré do EÚ vstúpili v rokoch 2004, 2007 a 2013.

Švajčiarsko naleje do východnej Európy viac ako miliardu. Peniaze sa majú dostať aj na Slovensko
Zdroj: Reuters

Sumou 1,3 miliardy frankov (1,12 miliardy eur) prispeje v nasledujúcich desiatich rokoch švajčiarska vláda do Kohézneho fondu Európskej únie s cieľom podporiť rozvoj členských krajín v jej strednej a východnej časti vrátane Slovenska.

Oznámila to dnes švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová, ktorá sa v Berne zišla s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Finančné prostriedky by mali prispieť predovšetkým k zlepšeniu situácie v oblasti vzdelávania a podporovať opatrenia na znižovanie nezamestnanosti mladých.

Bulhari a Rumuni prichádzajú 

Švajčiarska vláda uvoľní viac ako miliardu frankov v období nasledujúcich desiatich rokov. Podľa agentúry AP chce Bern zlepšením kvalifikácie a znížením nezamestnanosti mladých okrem iného obmedziť imigráciu z krajín strednej a východnej časti EÚ. V poslednej dobe začali narastať predovšetkým počty prichádzajúcich Bulharov a Rumunov.

Finančné prostriedky podľa agentúry AFP budú plynúť z alpskej konfederácie do krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, 2007 a 2013, teda aj do Slovenskej republiky. Bern už v minulosti do podobného Kohézneho fondu na rozvoj menej vyvinutých krajín prispieval.

Rámcová zmluva

Leuthardová uvoľnenie finančných prostriedkov oznámila počas návštevy predsedu EK Junckera v Berne. Európska únia v súčasnosti so Švajčiarskom rokuje o uzavretí rámcovej zmluvy, ktorá by nahradila viac než stovku bilaterálnych dohôd.

Švajčiarsko nie je členom EÚ, únia je pre neho ale kľúčovým partnerom nielen v oblasti obchodu. Pre EÚ je Švajčiarsko po USA a Číne tretím najdôležitejším obchodným partnerom.

Vo vzťahoch medzi EÚ a Švajčiarskom panovalo napätie od roku 2014, kedy Švajčiari v referende schválili obmedzenie imigrácie platné aj pre občanov EÚ. Vláda výsledok referenda do zákona premietla nakoniec len čiastočne, aby zachovala slobodu pohybu upravenú dohodami s EÚ. Podľa Leuthardovej sa do vzájomných vzťahov vrátila "pozitívna dynamika".

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.