24.11.2017, 00:00

Vlajková loď Škody pláva do Nemecka

Podľa šéfa odborov českej automobilky je o osude Superbu rozhodnuté.

Škoda Superb
Zdroj: Reuters

Odbory varujú, výrobca tvrdí, že sa nič nedeje, a nemecký koncern ako obvykle pokojne mlčí.


Česko totiž opäť zasiahol strach z odchodu vlajkovej lode do Nemecka. Podľa odborárskeho predáka českej automobilky Škoda Auto Jaroslava Povšíka je jeho presun hotovou vecou. „V nemeckom Emdene nám natvrdo povedali, že nám Superb vezmú, tiež nechcú, aby sme vyrábali elektromobily,“ potvrdil Povšík v rozhovore pre české Hospodárske noviny. Dôkazom podľa neho je aj to, že v dokumentácii nemeckej fabriky bolo napísané, že sa tam bude vyrábať nie Passat, ale rodina Passatov, do ktorej patrí aj Superb.


Iba nedávno pritom šéf koncernových odborov Bernd Osterloh uisťoval, že Volkswagen nemá v záujme odoberať Škode časť jej výroby.
 
Presun výroby nie je ničím novým
To, nakoľko sú obavy oprávnené, je ťažko odhadnúť. V prípade Volkswagenu i Škody platí heslo, že čo nie je oficiálne, to neplatí. Faktom však zostáva, že presunúť výrobu z Boleslavy, ktorá s výrobou nestíha, do fabriky, kde objednávky na Passaty klesajú, je jednoduchšie i lacnejšie než postaviť novú výrobnú halu na zelenej lúke. „V Česku nemajú potrebný počet výrobných kapacít a koncern sa snaží situáciu riešiť,“ konštatuje analytik spoločnosti Capital Markets Juraj Chovanec.

Výhodou presunu je pre Volkswagen aj fakt, že Passat a Superb sú koncernoví bratia na rovnakej platforme, vďaka čomu by podľa odborníkov boli potrebné v rámci výrobnej linky iba minimálne zmeny.
 
Zisky aj tak končia v jednom koši
Volkswagen je navyše 100-percentným vlastníkom Škody a s výrobou si preto môže robiť, čo chce.

Výroba vozidiel s rovnakými platformami v rámci jednotlivých závodov pritom nie je ničím výnimočným. „Jednou z kľúčových výhod koncernu je možnosť zdieľania výrobných kapacít medzi značkami. Škoda Auto tak napríklad zaisťuje výrobu značky Seat v Mladej Boleslavi a v Kvasinách, pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.