24.11.2017, 00:00

Tesla stráca osemtisíc dolárov každú minútu

Tesla
Zdroj: Reuters

Výroba kľúčového vozidla spoločnosti Tesla s názvom Model 3 nabrala tri mesiace meškanie. Firmu držia nad vodou investori, ktorí veria v schopnosti vizionára Elona Muska. Účty automobilky však krvácajú a niektorí im prorokujú pomerne rýchly koniec.

Panické výpredaje

Za čas, než priemerný Čech dočíta tento článok, sa z účtu americkej spoločnosti Tesla nenávratne vyparí 22-tisíc dolárov – za každú minútu osemtisíc dolárov. Pokiaľ bude aj naďalej krvácať takým tempom, ocitne sa podľa údajov agentúry Bloomberg začiatkom augusta na suchu. Lenže tomu zatiaľ nič nenasvedčuje, pretože investori veria, že Elon Musk je niečo na spôsob novodobého kráľa Midase – na čo siahne, to sa pozláti.

Okrem investorov, ktorí by pri klasickej automobilke podobnú správu ocenili panickým výpredajom akcií na burze, držia palce aj nadšenci z radov zákazníkov. Inak sa asi nedá nazvať klientov, od ktorých chce Musk vopred 250-tisíc dolárov za auto, ktoré do ich garáže dorazí najskôr o dva roky. Ide o novo predstavený model Roadster, ktorý svojím zrýchlením z 0 na 100 kilometrov v hodine pod dve sekundy prepísal tabuľky automobilových rekordov.

Zatiaľ čo u jeho predchodcu chce Tesla zálohu 50-tisíc dolárov a zvyšok po dodaní, pri novinke si vyžiada rovno celú sumu. Len z tejto operácie by mohlo na účty Tesly pritiecť 250 miliónov dolárov, pretože firm

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.