Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2017, 11:55

Výbor odobril návrh rozpočtu, na rade je parlament

Parlamentný výbor pre financie a rozpočet odobril v utorok definitívne návrh štátneho rozpočtu na rok 2018.

Výbor odobril návrh rozpočtu, na rade je parlament
Zdroj: Reuters

Parlament sa ním začne zaoberať v utorok 5. decembra po 17. hodine. Ministerstvo financií (MF) SR v zákone roka počíta s poklesom dlhu aj deficitu v najbližších rokoch. Vyrovnané hospodárenie by malo byť dosiahnuté v roku 2020.

Gestorský finančný výbor tak odobril ciele, ktoré si vláda stanovila v návrhu štátneho rozpočtu. Na budúci rok vládny kabinet stanovil cieľ deficitu verejných financií na 0,83 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom roku sa má znížiť na 0,1 percenta HDP, v roku 2020 je cieľom vyrovnaná bilancia. Dlh má v budúcom roku klesnúť tesne pod hranicu 50 percent HDP (49,9 percenta ). Do roku 2020 sa má ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 percent HDP.

Koaličné priority 

Rozpočet počíta aj s prioritami, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov.

Do návrhu štátneho rozpočtu bol zapracovaný aj pozmeňujúci návrh z finančného výboru. Vytvára sa ním možnosť pre Slovensko prevziať rámcový úver od Európskej investičnej banky (EIB) v objeme do 300 miliónov eur. Ten má umožniť financovanie výdavkov rozpočtovaných v kapitolách štátneho rozpočtu.

Dane z príjmov 

Poslanci sa v parlamente budú od 5. decembra zaoberať aj ďalšími vládnymi návrhmi zákonov, ktoré súvisia s návrhom štátneho rozpočtu. Ide napríklad o novelu zákona o dani z príjmov, ktorá prináša viaceré zmeny. Jednou zo zásadných je úprava podmienok zdaňovania fyzických osôb. Spresní sa kritérium bydliska.

Po novom má fyzická osoba na území Slovenska bydlisko, ak sú splnené dve podmienky, ktoré sa zosúladili s medzinárodnou praxou a zmluvami o zamedzení dvojitého zdanenia. Má mať možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie, a zároveň musí byť zrejmý zámer takejto osoby sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať.

Kúpeľná starostlivosť 

Ďalej sa upraví aj odpisovanie budov, v ktorých sa poskytuje kúpeľná starostlivosť. Novela má zaviesť aj odpočítateľnú položku od základu dane pre pracujúcich ľudí, ktorí absolvujú kúpeľný pobyt. Právna norma má zabezpečiť aj oslobodenie príjmov z reklamy do 20-tisíc eur od platenia daní. Toto oslobodenie sa má týkať napríklad občianskych združení, neinvestičných fondov či neziskových organizácií, ktoré poskytujú všeobecne prospešné služby.

Parlament prerokuje aj návrh rozpočtu Eximbanky či Sociálnej poisťovne. Ale aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.