Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2017, 12:15

Svetová ekonomika zosilnela a rastie najrýchlejšie od roku 2010, tvrdí OECD

Štáty by sa preto mali sústrediť na štrukturálne a fiškálne opatrenia na posilnenie dlhodobého potenciálu ekonomík.

Svetová ekonomika zosilnela a rastie najrýchlejšie od roku 2010, tvrdí OECD
Zdroj: Pixabay

Svetová ekonomika zosilnela a rastie najrýchlejšie od roku 2010. Ale plánovaný objem investícií zostal príliš nízky na to, aby si toto tempo udržala. Uviedla to v utorok vo svojej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Podľa OECD menové a fiškálne stimuly podporili širokú a synchronizovanú mieru rastu vo väčšine krajín, ktoré zastrešuje. Vďaka tomu sa rast globálneho hospodárstva zrýchlil a jeho krátkodobý výhľad je pozitívny. Stále však pretrvávajú niektoré nedostatky aj jeho zraniteľnosť, povedal generálny tajomník OECD Ángel Gurría.

Miernejšie stimuly

Štáty by sa preto mali sústrediť na štrukturálne a fiškálne opatrenia na posilnenie dlhodobého potenciálu ekonomík, keďže centrálne banky sa chystajú zmierniť stimuly. Odporúča tiež, aby zaviedli balíky reforiem, ktoré podporia rast súkromného sektora, jeho produktivitu aj zvýšenie miezd.

OECD v najnovšej správe o ekonomickom výhľade, ktorý aktualizuje dvakrát ročne, potvrdila doterajšiu prognózu. Očakáva, že rast svetovej ekonomiky sa tento rok zrýchli na 3,7 percenta z vlaňajších 3,6 percenta. A v roku 2018 sa opäť mierne zlepší, ale v nasledujúcom roku 2019 znova spomalí na 3,6 percenta.

Slabé investície 

Slabý rast dopytu po celom svete, ako aj obavy z politického vývoja a z regulácií sú dôvodom "slabých investícií", ktoré pretrvávajú od globálnej finančnej krízy v roku 2008, uviedla OECD.

Zhoršená situácia v bankových sektoroch v niektorých krajinách OECD a príliš obmedzujúce konkurzné režimy tiež zohrali svoju úlohu pri brzdení investícií, uviedla organizácia.

Nižšie bariéry

OECD odporúča členským štátom "výraznejší pokrok v súvislosti so zmenami regulácií tak, aby boli priaznivejšie pre hospodársku súťaž".

Transformujúcim sa ekonomikám, ako sú Čína, India, Rusko a Brazília by prospelo zníženie bariér, ktoré brzdia zahraničný obchod, investície a vstup zahraničných firiem na ich trh. Aj zmiernenie štátnej kontroly podnikania by podporilo rast týchto krajín, uviedla OECD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.