Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2017, 00:00

Taliani zavádzajú novinku: Google daň

Poplatok sa bude týkať napríklad nákupu reklamy od Googlu.

Taliani zavádzajú novinku: Google daň
Zdroj: Reuters

Google daň alebo internetová daň. Nový taliansky zákon už schválila tamojšia horná komora. Ak prejde ďalej aj dolnou komorou parlamentu, Taliansko sa stane priekopníkom s podobnou normou. A podľa všetkého sa mu to aj oplatí. Rím očakáva do pokladnice extra 114 miliónov eur každý rok.

Opatrenie má prinútiť domácich nákupcov reklamy od Googlu či Facebooku zaplatiť šesťpercentnú daň z hodnoty nákupu. Transakcie nižšie ako 30 eur by boli od poplatku oslobodené. Daňovým úradom norma navyše umožní sledovať toky digitálnych príjmov smerujúce do zahraničia a banky dostanú povinnosť oznamovať veľké objemy transakcií. „Internetová daň je takmer nevyhnutná a politicky veľmi atraktívna,“ tvrdí pre Financial Times Paolo Cellini, taliansky profesor digitálnej ekonomiky z univerzity Luiss v Ríme. Podľa neho sú americkí technologickí giganti perfektným cieľom, keďže sa prakticky nevedia obhájiť. „Neplatia dane. Nevytvárajú zamestnanie. Berú peniaze do zahraničia a sú to cudzinci,“ kritizuje Cellini.

Návrh, ktorý počíta s uplatnením od roku 2019, sa preto zdá legitímny. Podľa právnika Petra Vargu zo spoločnosti Carpathian Advisory Group by však talianske jednostranné riešenie malo byť až akýmsi plánom B. „Riešiť európsky problém unilaterálne môže nabú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.