Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2017, 00:00

Unikátne spojenie gigantov. Plánujú prvé elektro lietadlo

Airbus, Siemens a Rolls-Royce chcú stroj otestovať v roku 2020.

Unikátne spojenie gigantov. Plánujú prvé elektro lietadlo
Zdroj: Reuters

Éra elekromobilizmu je reálne tu a napreduje míľovými krokmi. Najnovšie sa k autám na elektromobil pridá pravdepodobne aj letecká doprava. Svoje sily spojil výrobca luxusných automobilov Rolls-Royce s technologickou firmou Siemens a najväčším výrobcom civilných dopravných lietadiel Airbus. Spoločnosti sa rozhodli na trh priniesť prvotinu v podobe lietadla E-Fan X s kombináciou elektrického a troch konvenčných prúdových motorov.
Hybridný motor
Tvorcovia si stanovili jasný cieľ, a to vyvinutie hybridného elektrického leteckého motora. Novinku vo vzdušnej preprave chcú otestovať v praxi už o dva roky.
Siemens má za úlohu zostrojiť v Mníchove elektromotor s výkonom dva megawatty, čo je polovica oproti tradičnému pohonu. Rolls-Royce mu dodá plynovú turbínu, ktorá bude nainštalovaná v trupe lietadla. Jej úlohou bude vyrábať elektrinu pre elektromotor. Samotný Airbus bude následne zodpovedný za integráciu celého systému.
„E-Fan X je dôležitý krok na ceste k uskutočneniu elektroletov v dohľadnej budúcnosti,“ vyjadril sa pre agentúru DPA technický šéf Airbusu Paul Eremko. Testovaným lietadlom by mal byť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.