Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2017, 12:53

Východná Európa vracia Západu úder, píše o Kažimírovej kandidatúre Politico

Kažimír podľa bruselského týždenníka porušil všetky nepísané pravidlá v radoch európskych socialistov.

Východná Európa vracia Západu úder, píše o Kažimírovej kandidatúre Politico
Zdroj: TASR/AP

Štyria kandidáti na post predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, sú už jasní. Východná Európa sa rozhodla "zaútočiť" na túto pozíciu zrejme aj ako odpoveď na neúspech pri hlasovaní o budúcom sídle Európskej agentúry pre lieky (EMA), uviedol v piatok týždenník Politico na svojom internetovom serveri.

Štvrtkový termín na podanie oficiálnych kandidatúr na šéfa Euroskupiny splnili ministri financií zo štyroch krajín eurozóny - Dana Reizniece-Ozola z Lotyšska, Pierre Gramegna z Luxemburska, Mário Centeno z Portugalska a Peter Kažimír zo Slovenska.

O nástupcovi Jeroena Dijsselbloema a v poradí treťom šéfovi Euroskupiny sa bude hlasovať v pondelok 4. decembra v Bruseli, pričom víťaz potrebuje získať najmenej 10 hlasov, čiže podporu 10 krajín 19-člennej eurozóny.

Podľa Politico východná Európa kandidatúrou Kažimíra a lotyšskej ministerky na šéfa Euroskupiny "vracia úder" západnej Európe potom, ako Slovensko pred dvoma týždňami bolo považované za jedného z favoritov súťaže o sídlo EMA, ale nezískalo dosť hlasov. Politico však v tejto súvislosti upozornil, že slovenská vláda nespája hlasovanie o EMA s Kažimírovou kandidatúrou.

Politico uviedol, že kandidatúra Kažimíra nikoho neprekvapila. Túto možnosť naznačil už v septembri počas svojho prejavu na podujatí think-tanku Bruegel a pred médiami svoj záujem o túto funkciu potvrdil 6. novembra na poslednom zasadnutí Euroskupiny. Vtedy však upozornil, že sa na kandidátovi musí najprv dohodnúť celá politická skupina socialistov.

Tým, že sa Kažimír "na poslednú chvíľu" rozhodol oznámiť svoju oficiálnu kandidatúru aj napriek tomu, že za socialistov sa o funkciu uchádza Portugalčan Centeno, podľa Politico porušil všetky nepísané pravidlá a konsenzus v radoch európskych socialistov a dokonca "ohrozuje rovnováhu síl medzi kľúčovými politickými zoskupeniami v rámci EÚ".

Nový šéf Euroskupiny sa ujme svojej funkcie v januári 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.