Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2017, 00:00

Uhlie je na ústupe. Únia odporúča alternatívy

Fosílne palivo chcú nahradiť alternatívnymi zdrojmi. Z elektrární sa však len tak rýchlo nevyparí.

Uhlie je na ústupe. Únia odporúča alternatívy
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Spaľovanie uhlia v elektrárňach nevyrába len elektrinu a teplo, ale uvoľňuje do ovzdušia aj rôzne nebezpečné látky. Ide najmä o tuhé znečisťujúce ako síry oxidy, dusíka a uhlíka, ale dokonca i pevné odpady ako škvaru či popol. Prísnejšie pravidlá znečistenia ovzdušia a vyššie ceny uhlíka spôsobujú podľa analytikov think tanku Carbon Tracker neziskovosť elektrární. A 97 percent z nich stratí do roku 2030 ešte viac zo svojich ziskov. Stane sa tak v prípade, ak európske vlády neprijmú opatrenia potrebné na splnenie svojich klimatických cieľov podľa parížskej dohody.

Uhoľné elektrárne patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Podľa Európskej environmentálnej agentúry sú jedným z najväčších zdrojov emisií oxidov síry, oxidu uhličitého a oxidov dusíka. „Vďaka novým, prísnejším emisným normám, ktoré sú aktuálne na stole, by v budúcnosti predovšetkým uhoľné elektrárne mali problém prežiť a pravdepodobne ich v Európe nahradia elektrárne spaľujúce zemný plyn,“ uvádza Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

Slovenské uh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.