Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2017, 20:54

Fed podľa očakávania zvýšil úrokové sadzby

Americká centrálna banka zároveň výrazne zlepšila odhad rastu ekonomiky na rok 2018.

Fed podľa očakávania zvýšil úrokové sadzby
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka zvýšila podľa očakávaní úrokové sadzby. Zároveň výrazne zlepšila odhad rastu ekonomiky na rok 2018.

Menový výbor Fedu (FOMC) zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma od 1,25 percenta do 1,5 percenta.

Výbor tak rozhodol napriek tomu, že miera inflácie sa stále drží pod inflačným cieľom banky, ktorý stanovila na 2 percentá.

Za zvýšenie však neboli všetci, z deviatich hlasov boli dva proti. Boli nimi prezident Fedu v Chicagu Charles Evans a Fedu v Minneapolise Neel Kashkari, podľa všetkého práve pre nízku infláciu.

Banka zároveň zlepšila odhad rastu ekonomiky na budúci rok. Zatiaľ čo v septembri očakávala, že v roku 2018 vzrastie americká ekonomika o 2,1 percenta, teraz počíta s rastom o 2,5 percenta. Nezamestnanosť by mala zo súčasnej úrovne 4,1 percenta klesnúť na 3,9 percenta.

Niektorí analytici očakávali, že vyšší rast bude znamenať v budúcom roku štyri zvýšenia úrokových sadzieb, namiesto troch.

Fed však zopakoval, že v budúcom roku naďalej počíta len s tromi zvýšeniami úrokových sadzieb. V roku 2019 by k zvýšeniu malo dôjsť minimálne dvakrát, čo opäť znamená potvrdenie pôvodných prognóz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.