Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 10:27

Najzadlženejší developer na svete opäť zmeškal platbu úrokov. Rastú obavy zo šírenia nákazy

Čínsky realitný gigant Evergrande počas posledných troch týždňov zmeškal trikrát platbu úrokov.

Najzadlženejší developer na svete opäť zmeškal platbu úrokov. Rastú obavy zo šírenia nákazy
Zdroj: Reuters

Zadlžená čínska realitná spoločnosť Evergrande nezaplatila úroky z dlhopisov v objeme 148 miliónov amerických dolárov (128 miliónov eur). Za posledné tri týždne je to už tretíkrát, čo firma zmeškala platbu úrokov.

Na trhoch tak silnejú obavy, že jej ťažkosti sa rozšíria aj na ďalšie firmy v odvetví realít a potom na ďalšie sektory. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Časť veriteľov uviedla, že nedostala úroky z dlhopisov splatných v apríli 2022, v apríli 2023 a v apríli 2024. Peniaze mali mať na účtoch najneskôr dnes o 6:00 hodine. Firma sa k tomu zatiaľ nevyjadrila, dve platby zmeškala už v septembri.

Hrozia ešte vyššie straty

Znamená to, že investorom hrozia výrazne vyššie straty, po tom, ako sa skončí 30-dňová ochranná lehota, ktorú má Evergrande teraz k dispozícii. Podnik dlhuje viac ako 300 miliárd dolárov (260 miliárd eur) a ďalšie splatné záväzky sa mu blížia.

Záznamy spoločnosti Refinitiv ukazujú, že čínski developeri budú musieť v nasledujúcom roku splatiť dlhopisy spolu za 101,2 miliardy amerických dolárov. "Očakávame ďalšie nesplnené záväzky, ak sa problém s likviditou výrazne nezlepší," poznamenala maklérska spoločnosť CGS-CIMB.

Developeri s nižším ratingom majú podľa nej v tejto chvíli ťažkosti s refinancovaním. Evergrande je najzadlženejšia realitnou spoločnosťou na svete, upozorňuje denník Financial Times. Firma vlastní cez 1300 developerských projektov vo viac ako 280 čínskych mestách.

"Nákaza" sa môže šíriť

Ďalší čínsky developer, spoločnosť China Modern Land, sa teraz snaží splatnosť záväzkov predĺžiť. Firma v pondelok uviedla, že potrebuje o tri mesiace posunúť splatnosť krátkodobých dlhopisov v objeme 250 miliónov dolárov.

Pozornosť sa v posledných týždňoch zamerala aj na spoločnosť Sunac China Holdings, ktorá upozornila regionálnu vládu, že v realitnom sektore sa schyľuje k "bodu zvratu".

Hoci investori vo svete si všímajú hlavne nezaplatené úroky z dolárových dlhopisov vydaných čínskymi realitnými spoločnosťami, indikátory vývoja na trhoch ukazujú, že obavy z šírenia nákazy a zo spomalenia hospodárskeho rastu silnejú.

Podľa obchodníkov sa ale výpredaj týka skôr rizikovejších dlhopisov. "Trh teraz obchoduje racionálnejšie. Skôr podľa rozdielov v kvalite a ratingu jednotlivých firiem, než že by výpredaju čelil celý sektor," upozornil šéf hongkonskej spoločnosti CP Securities Michael Wong.

Ďalej sa ale zvyšujú náklady na poistenie rizika, že svoje záväzky voči veriteľom neuhradí Čína. Cena päťročných úverových swapov, ktoré investori najčastejšie využívajú na tieto účely, vystúpila na 59 bázických bodov.

To je maximum od vlaňajšieho apríla. Keď si teda niekto chce plne poistiť investíciu do čínskych štátnych dlhopisov vo výške desať miliónov dolárov, bude ho ročné poistenie stáť 59-tisíc dolárov (51-tisíc eur). Teda 0,59 percenta investovanej sumy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.