Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 15:02

Prvé zelené dlhopisy EÚ vyvolali rekordný záujem investorov

Únia urobila prvý krok k tomu, aby sa stala najväčším emitentom dlhopisov, ktoré budú financovať aktivity priateľské k životnému prostrediu.

Prvé zelené dlhopisy EÚ vyvolali rekordný záujem investorov
Zdroj: Reuters

Prvé zelené dlhopisy, ktoré dnes vydáva Európska únia, sa stretli s rekordným záujmom, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie od hlavného manažéra ponuky.

EÚ ponúka 15-ročné dlhopisy za 12 miliárd eur, záujem však bol o dlhopisy za viac ako 135 miliárd eur. Ponuka tak bola rekordná ako z hľadiska veľkosti emisie, tak aj z hľadiska vyššieho dopytu po zelených dlhopisoch.

EÚ tak urobila prvý krok k tomu, aby sa stala najväčším emitentom dlhopisov, ktoré budú financovať aktivity priateľské k životnému prostrediu.

Zafinancujú environmentálne projekty

Z dlhopisov sa majú financovať environmentálne projekty v rámci fondu na obnovu únie po pandémii ochorenia covid-19. Budú financovať až 30 percent programu EÚ pre obnovu po covide-19, ktorý má poskytovať granty a pôžičky členským krajinám až do konca roka 2026 a k dispozícií má mať až 800 miliárd eur.

Celkovo by tak EÚ mohla vydať zelené dlhopisy až za 250 miliárd eur, čo by z EÚ urobilo najväčšieho emitenta zelených dlhopisov na svete.

Analytici BOFA Securities očakávajú, že EÚ by ročne mohla vydať zelené dlhopisy za 35 až 45 miliárd eur. To zodpovedá tomu, čo vydali všetci európski štátni a nadnárodní dlžníci v roku 2020.

Dôraz na ekologické ciele

Podľa výpočtu agentúry Reuters sa výnos zeleného dlhopisu pohybuje okolo 0,44 percenta. Podľa údajov Danske Bank to znamená, že EÚ platí za novú emisiu dlhopisov nižšiu prémiu, ako je obvyklé.

Zelené dlhopisy majú tendenciu zahŕňať vo svojej cene takzvané greenium, teda mierne nižší výnos v porovnaní s konvenčnými dlhopismi vzhľadom k obmedzenej ponuke týchto aktív a vysokému dopytu.

Všetky zelené dlhopisy EÚ pre financovanie fondu obnovy budú vydané v súlade so zásadami pre zelené dlhopisy stanové Medzinárodnou asociáciou kapitálových trhov, ktoré sú považované za štandard pre tento trh.

Tie sa líšia od štandardov navrhnutých samotnou EÚ na základe jej klasifikácie zelených činností, tieto štandardy však únia zatiaľ nedokončila.

Niektoré aspekty emisie EÚ však pôjdu nad rámec princípov asociácie. Aby sa členské krajiny kvalifikovali pre získanie peňazí zo zelených fondov EÚ, nesmú investície významne ohroziť žiadny z ekologických cieľov EÚ a členské krajiny musia poskytnúť detaily o tom, ako konkrétne prispejú k ich zelenej transformácii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.