Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 12:10

Končí spoločnosť Bohemia Energy, v Česku sa to dotkne takmer milióna ľudí

Spoločnosť Bohemia Energy len pred niekoľkými dňami odišla aj zo slovenského trhu.

Končí spoločnosť Bohemia Energy, v Česku sa to dotkne takmer milióna ľudí
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Končí Bohemia Energy, najväčšie zoskupenie alternatívnych dodávateľov energií v Česku. Skupina so zhruba 900-tisíc odbernými miestami sa rozhodla ukončiť podnikateľskú činnosť a dodávky elektriny a plynu zákazníkom spoločností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energia ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Požiada Energetický regulačný úrad o zrušenie licencií všetkých vyššie uvedených spoločností. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uviedla, že zákazníci sa nemusia obávať, že by zostanú bez energií, dodávky im zaistí takzvaný dodávateľ poslednej inštancie - hlavný dodávateľ na danom distribučnom území. Podľa spoločnosti je dôvodom pretrvávajúci extrémny rast energií na veľkoobchodných trhoch.

Státisíce odberných miest

"Bolo to najťažšie rozhodnutie, ktoré sme museli urobiť. Bohemia Energy sme založili pred viac ako 15 rokmi a naším poslaním bolo byť vždy spoľahlivým a výhodným dodávateľom energií. Dôvera viac ako milióna zákazníkov bola ohromným záväzkom a posúvala nás neustále dopredu k poskytovaniu čo najlepších služieb," povedal dnes majiteľ skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík.

Podľa dát Operátora trhu s elektrinou dodávala skupina ku koncu augusta elektrinu viac ako 600-tisíc zákazníkom, plyn potom necelým 300-tisícom. Pre zákazníkov spoločnosti Amper Market, ktorá do skupiny patrí tiež, hľadá Bohemia Energy podľa oznámenia riešenie.

Bohemia Energy uviedla, že prioritou celej skupiny je teraz poskytnúť súčinnosť zákazníkom pri prechode k novému dodávateľovi a nájsť pre nich najvhodnejšie možné riešenie.

Skončili aj na Slovensku

Naďalej môžu využiť kontaktné infolinky či e-maily a zároveň sú priebežne aktualizované webové stránky jednotlivých spoločností so všetkými potrebnými informáciami, uviedla firma.

Veľkoobchodné ceny elektriny a plynu v poslednej dobe vystúpili na rekordné výšky, niektoré cenníky dodávateľov zdražujú o desiatky percent či dokonca násobne.

Okrem vplyvu na spotrebiteľov spôsobila situácia problémy tiež niektorým dodávateľom. Pred niekoľkými dňami opustila Bohemia Energy tiež slovenský trh, kde mala jej firma Slovakia Energy zhruba 300-tisíc odberných miest.

Zdôvodnila to práve vývojom veľkoobchodných cien energií a tiež štátnou reguláciou cien. Odberatelia tamojšej Slovakia Energy si môžu vybrať nového dodávateľa, alebo zabezpečenie dodávok zo zákona prevezmú určené firmy, ktorými sú najväčší hráči na trhu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.