Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2017, 14:29

Európska centrálna banka úroky meniť nebude. Kľúčová sadzba zostáva na nule

Európska centrálna banka (ECB) nezmenila nastavenie menovej politiky.

Európska centrálna banka úroky meniť nebude. Kľúčová sadzba zostáva na nule
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Rada guvernérov ponechala kľúčový úrok na úrovni 0 percent, sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta a depozitnú sadzbu na -0,40 percenta. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami trhu.

Rada guvernérov očakáva, že kľúčové úrokové sadzby ECB zostanú na aktuálnych úrovniach dlhší čas a ešte nejaký čas po ukončení programu nákupu aktív.

Pokiaľ ide o neštandardné opatrenia, Rada guvernérov potvrdila, že od januára bude minimálne do konca septembra 2018 pokračovať v programe nákupu aktív, pričom jeho mesačný objem sa zníži na 30 miliárd eur z aktuálne 60 miliárd eur. Program sa neukončí skôr, než Rada guvernérov neuvidí trvalé približovanie vývoja rastu spotrebiteľských cien smerom k inflačnému cieľu ECB.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvomi percentami. V novembri sa inflácia v eurozóne nachádzala na úrovni 1,5 percenta.

Ak sa inflačné vyhliadky zhoršia, alebo sa finančné podmienky stanú nezlučiteľné s ďalším pokrokom smerom k trvalému približovaniu tempa rastu spotrebiteľských cien k inflačnému cieľu, Rada guvernérov je pripravená zmeniť parametre programu nákupu aktív, to znamená jeho objem aj trvanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.