Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 20:27

Cena zlata vyskočila na mesačné maximum. Stojí za tým oslabený dolár

Zlato je pre investorov nástrojom, pomocou ktorého sa zaisťujú pred rastúcou infláciou.

Cena zlata vyskočila na mesačné maximum. Stojí za tým oslabený dolár
Zdroj: Reuters

Cena zlata dnes po oslabení dolára a výnosov amerických dlhopisov vzrástla na mesačné maximum. Vystúpila na hranicu tesne pod 1 800 amerických dolárov (1 550 eur) za trojskú uncu (31,1 gramu). Investori sa k zlatu obracajú ako k nástroju na zaistenie proti inflácii.

Približne 18:30 hodine pridávala cena zlata k okamžitému dodaniu 0,2 percenta na 1 798,60 dolára za uncu. Počas dňa sa vyšplhala až na 1 799,95 dolára za uncu, čo bolo najviac od 15. septembra.

"Obchodníci a investori si konečne uvedomujú, že rastúca inflácia je historicky priaznivá pre ceny kovov bez ohľadu na to, čo robí americká centrálna banka," uviedol analytik Jim Wyckoff zo spoločnosti Kitco Metals. Dodal, že dopyt po zlate ako po bezpečnom úložisku hodnoty môžu tento mesiac priživiť aj ďalšie výkyvy na trhoch.

Vedúci predstavitelia americkej centrálnej banky sa na svojom septembrovom zasadnutí zhodli, že v prípade pokračujúceho oživovania ekonomiky Spojených štátov by v novembri mohli začať obmedzovať nákupy dlhopisov a do polovice budúceho roka by ich mohli úplne ukončiť.

Podľa nezávislého analytika Rosse Normana je táto správa celkovo pre zlato pozitívna. Ďalšiemu pohybu žltého kovu smerom nahor teraz stojí v ceste hranica 1 800 a potom 1835 dolárov za trojskú uncu, uviedol Norman.

Rast dnes vykazujú aj ďalšie cenné kovy. Striebro v rovnakom čase pridáva 1,3 percenta na 23,47 dolára za uncu. Platina posilňuje o 2,7 percenta na 1 050,84 dolárov a paládium má k dobru 1,6 percenta na 2 144,61 dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.