Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2021, 21:30

Británia chce riešiť nedostatok pracovných síl. Stovkám mäsiarov ponúka vízum

Veľká Británia sa chystá ponúknuť šesťmesačné pracovné víza pre 800 mäsiarov zo zahraničia.

Británia chce riešiť nedostatok pracovných síl. Stovkám mäsiarov ponúka vízum
Zdroj: Reuters

Británia ponúkne šesťmesačné pracovné víza pre 800 mäsiarov zo zahraničia, aby zabránila tomu, že bude potrebné prasatá zabíjať vo veľkom. Krajina sa potýka s nedostatkom pracovníkov v určitých profesiách aj s komplikáciami v dodávateľských reťazcoch.

Odchod pracovníkov

Agentúra Reuters napísala, že britskí poľnohospodári tvrdia, že kombinácia vplyvov brexitu a pandémie covid-19 viedla k exodu východoeurópskych pracovníkov z bitúnkov a od spracovateľov mäsa. Zostáva im tak približne 120-tisíc svíň, ktoré nemá kto poraziť.

"Povolíme mäsiarom na bitúnkoch a ľuďom pracujúcim pri spracovaní bravčového prísť sem na obmedzenú dobu maximálne šesť mesiacov na základe programu pre sezónnych pracovníkov," povedal dnes minister životného prostredia George Eustice.

"To nám pomôže vyriešiť náš terajší problém, kedy sa ošípané nahromadili na farmách," dodal. Tvrdí, že brexit nie je hlavnou príčinou toho, že v Británii chýba pracovná sila.

"V produkcii bravčového aj ďalších častiach potravinárskeho priemyslu ubudlo veľa pracovníkov, pretože mnoho občanov Európskej únie odišlo počas pandémie, to nemá nič spoločné s brexitom," povedal Eustice. "Mali právo tu zostať, ale mnoho z nich sa rozhodlo odísť a byť s rodinou počas ťažkých časov pandémie," uviedol.

Chýbajú desiatky tisíc vodičov

Okrem nedostatku pracovných síl v potravinárskom sektore v Británii chýbajú aj desiatky tisíc vodičov nákladných áut.

V uplynulých týždňoch kvôli tomu museli zavrieť alebo obmedziť prevádzku niektoré čerpacie stanice v krajine, pohonné hmoty na ne nemal kto doviezť.

Vláda Borisa Johnsona už oznámila plány vydať dočasné víza pre 5-tisíc vodičov kamiónov a 5500 pracovníkov v hydinárskom priemysle. Kabinet však chce, aby firmy investovali do britských zamestnancov a nespoliehali sa na lacnú pracovnú silu zo zahraničia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.