Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2021, 14:28

Problémy Evergrande sú zvládnuté. Kríza sa nebude šíriť, tvrdí čínska centrálna banka

Developerská skupina môže pri pokračovaní v projektoch počítať s tým, že dostane podporu od štátnych organizácií.

Problémy Evergrande sú zvládnuté. Kríza sa nebude šíriť, tvrdí čínska centrálna banka
Zdroj: Reuters

Čínska centrálna banka prelomila mlčanie týkajúce sa problémov developerskej skupiny Evergrande. Podľa jej hovorcu sú dlhové problémy skupiny kontrolovateľné a riziká ohrozujúce jednotlivé finančné inštitúty nie sú veľké.

"Nákaza" sa šíriť nebude

Centrálna banka krajiny tiež nepočíta s preliatím krízy do iných odvetví. Čínske úrady požadujú od Evergrande, aby urýchlila predaj aktív a pokračovala v začatých projektoch, uviedol šéf oddelenia finančných trhov centrálnej banky krajiny Cou Lan.

Skupina môže pri pokračovaní v projektoch počítať s finančnou podporou štátnych orgánov. Keď sa dlhová kríza Evergande v septembri prehĺbila, Čínska centrálna banka uviedla, že zabezpečí legitímne nároky a záujmy tých, ktorí za svoje nehnuteľnosti zaplatili.

Podľa Cou Lana je nepravdepodobné, že sa problémy Evergrande rozšíria do ďalších oblastí. Centrálna banka však vyzvala domáce banky, aby zabezpečili úvery pre čínskych developerov.

Vplyv je kontrolovaný

Banka rovnako ako bankový regulátor v auguste uviedli, že si predvolali šéfov Evergrande a hovorili s nimi o riešení dlhovej krízy skupiny.

Piatkové vyjadrenia Cou Lana sú odvtedy prvými oficiálnymi komentármi centrálnej banky krajiny k problémom Evergrande.

Kríza spôsobila, že finančné inštitúty obmedzili úvery pre developerov. Centrálna banka teraz od nich žiada, aby zabezpečili dostatok financovania v sektore. "Táto krátkodobá extrémna reakcia je normálnym trhovým javom," uviedol Cou.

"Riziková expozícia jednotlivých finančných inštitútov voči Evergrande nie je veľká a tento vplyv na finančný sektor je kontrolovateľný," doplnil napokon hovorca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.