Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2021, 09:33

České automobilky nevyrobia viac ako štvrť milióna áut. Môže za to nedostatok čipov

Tento rok sa automobilky v Česku budú musieť vysporiadať s miliardovými stratami.

České automobilky nevyrobia viac ako štvrť milióna áut. Môže za to nedostatok čipov
Zdroj: HN/Pavol Funtál

České automobilky tento rok kvôli nedostatku čipov nevyrobia viac ako 250-tisíc áut, čo pre nich a pre dodávateľov bude znamenať stratu 200 miliárd korún (takmer osem miliárd eur).

Za tri štvrťroky sa v Česku vyrobilo 831 653 osobných áut, čo je len o 2,9 percenta viac, ako v minulom koronavírusovom roku, keď výroba cez mesiac úplne stála, ale o 22 percent menej, ako v roku 2019. Oznámilo to dnes Združenie automobilového priemyslu

Miliardové straty

"Globálny nedostatok polovodičov výrazne prekoná aj negatívne dopady pandemických odstávok v roku 2020. Ak sme ešte tento rok v júni očakávali, že so záverom roka príde narovnanie trhu a výrobcovia doženú zameškanú produkciu, vývoj v lete a v priebehu jesene posúva výkonnosť odvetvia bohužiaľ na opačnú stranu. Oproti pôvodným odhadom sa kvôli nedostatku čipov nevyrobí v Česku viac ako 250-tisíc vozidiel. To zodpovedá stratám na tržbách vo výške zhruba 120 miliárd korún (4,7 miliardy eur) na strane automobiliek a ďalších zhruba 80 miliárd korún (3,1 miliardy eur) u dodávateľov, " uviedol výkonný riaditeľ združenia Zdeněk Petzl.

Automobilky preto chcú v rámci pondelkového zasadnutia tripartity dojednať s vládou dočasnú podporu zamestnanosti z programu Antivirus, ktorý by na základe objektívne stanovených kritérií podporil najviac zasiahnuté podniky dodávateľského reťazca, pomohol im udržať finančné toky pre následný reštart a zároveň podporil schopnosť firiem udržať investície do modernizácie.

Rozličné bilancie

Súčasnej kríze zatiaľ odoláva nošovický závod automobilky Hyundai. V troch štvrťrokoch Hyundai vyrobila 207 300 vozidiel, teda medziročne o 26,8 percenta viac.

V septembri potom výroba medziročne klesla o 5,7 percenta. Škoda Auto vyrobila v Českých závodoch 514 309 vozidiel, čo je pokles o 3,7 percenta. Produkcia Toyoty v Kolíne klesla o 0,5 percenta na 110 044 automobilov.

Výroba autobusov klesla o 1,2 percenta na 3475 vozidiel. Z toho Iveco znížilo produkciu o 1,1 percenta na 3157 autobusov a SOR Libchavy vyrobil 302 vozidiel, čo je o jedno percento menej.

Spoločnosť Tatra Trucks, ktorá je jediným výrobcom nákladných vozidiel, vyrobila od januára do septembra tohto roku 875 vozidiel, teda o 36 menej ako v rovnakom období minulého roka.

Jawa Moto vyrobila 811 motocyklov, teda o 432 strojov viac ako v minulom roku. Predaj v Česku pritom stúpol o 128 percent na 658 motocyklov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.