Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2021, 10:40

Eurokomisár varoval pred nárastom energetickej chudoby. Týka sa to miliónov Európanov

Viac ako 2,7 milióna Európanov si nemôže dovoliť dostatočné vykurovanie svojho obydlia.

Eurokomisár varoval pred nárastom energetickej chudoby. Týka sa to miliónov Európanov
Zdroj: unsplash.com

Európsky komisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzostup cien zemného plynu a elektriny by mohol viesť k rastu energetickej chudoby v Európe. Podľa Schmita už v Európe s energetickou chudobou zápasia milióny ľudí a "tento počet by sa mohol ešte zvýšiť", napísala agentúra DPA.

Európska odborová konfederácia minulý mesiac vyjadrila obavy, že viac ako 2,7 milióna ľudí v Európe si nemôže dovoliť dostatočné vykurovanie svojho bývania, hoci má prácu.

Európska komisia podľa Schmita síce môže členským krajinám Európskej únie pomôcť obmedziť dopady terajších vysokých cien energií na domácnosti, ale je predovšetkým na vládach jednotlivých krajín, aby túto situáciu riešili.

Európska komisia vo štvrtok predstavila návrhy, ako zmierniť dopady rýchleho rastu cien energií. Krajiny EÚ podľa nej môžu tento problém riešiť finančnou podporou či daňovými úľavami pre najviac zasiahnutých obyvateľov.

Úplné zrušenie dane z pridanej hodnoty na elektrinu, ako to zvažuje končiaca česká vláda, ale komisia nepodporila. Praha by v prípade jeho uplatnenia porušila daňové pravidlá jednotného unijného trhu, za čo by jej hrozil postih.

České ministerstvo financií v piatok ČTK oznámilo, že pripravuje žiadosť európskemu výboru pre DPH ohľadom zníženia, prípadne zrušenie DPH u elektriny a plynu. Po schválení vládou, ktorá by o tom mohla rokovať budúci týždeň, plánuje ministerstvo odoslať žiadosť výboru.

Vplyv na verejné financie by podľa ministerstva nebol zásadný, štvrťročne je odhadovaný na jednotky miliárd korún. Premiér Andrej Babiš v stredu zopakoval, že chce znížiť DPH na energie z 21 percent na nulu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.