Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 08:46 Aktualizované dňa 18.10.2021 o 08:52

Škoda v Česku dočasne odstaví výrobu vo všetkých fabrikách. Za rozhodnutím je nedostatok čipov

Otvorená zostane jediná linka v závode na Kvasinách.

Škoda v Česku dočasne odstaví výrobu vo všetkých fabrikách. Za rozhodnutím je nedostatok čipov
Zdroj: HN/Peter Mayer

Automobilka Škoda Auto od dnes na nasledujúce dva týždne úplne zastaví výrobu vo všetkých troch svojich českých závodoch, výnimkou bude jedna linka v závodoch v Kvasinách na Rychnovsku.

Dokončia rozpracované vozidlá

Pri tejto odstávke chce firma dokončiť 10-tisíc rozrobených áut, povedal dnes ČTK vedúci komunikácie podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Dôvodom utlmenia výroby je nedostatok čipov.

"Pri tejto odstávke sa budeme sústrediť na dokončenie zhruba 10-tisíc rozpracovaných vozov, ktoré tak budeme môcť rýchlejšie dodať našim zákazníkom. V piatok 22. októbra takisto prebehne plánovaná každoročná inventúra zásob a obalov," povedal Kotera.

"Našou najvyššou prioritou je a zostane dlhodobé zabezpečenie pracovných miest aj zodpovedajúce výšky náhrady mzdy našich zamestnancov," povedal Kotera.

Počítajú s upokojením situácie

Zamestnanci automobilky Škoda Auto zostávajú doma za 80 percent priemerného platu, do ktorého spadajú napríklad aj mimoriadne ročné bonusy. Náhrada mzdy tak podľa odborov zhruba zodpovedá dennému zárobku.

Kotera predpokladá, že dodávky polovodičov sa v druhej polovici roka 2022 budú opäť stabilizovať. Celá situácia spojená so zásobovaním by sa mala následne upokojiť.

Škoda Auto už skôr uviedla, že kvôli nedostatku čipov výrazne obmedzí alebo úplne zastaví výrobu nových áut. Zameria sa na dokončenie rozrobených áut, ktorých počet sa dlhodobo pohybuje medzi 30-tisíc až 50-tisíc.

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo cez milión áut. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na slovenskom a v Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstva, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Je aktívna na viac ako 100 trhoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.