Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 17:54

Česi reagujú na rast cien energií. Vláda chce ľuďom odpustiť DPH

Kroky českej vlády bude ešte musieť odobriť Európska komisia.

Česi reagujú na rast cien energií. Vláda chce ľuďom odpustiť DPH
Zdroj: MF DNES

Česká vláda dnes splnomocnila ministerku financií Alenu Schillerovú (ANO) k odpusteniu dane z pridanej hodnoty energií na november a december. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to uviedla Schillerová. Štátny rozpočet to podľa nej bude stáť jednu miliardu korún (skoro 40 miliónov eur) mesačne.

​Pre energie teraz u susedov platí sadzba DPH 21 percent. Vláda týmto krokom reaguje na rastúce ceny elektriny a plynu. Domácnosť, ktorá za elektrinu zaplatí tisíc českých korún (skoro 40 eur) mesačne, vo vyúčtovaní ušetrí za november a december zhruba 350 korún (necelých 14 eur), uviedla Schillerová.

Nulová daň na nevyhnutne dlhú dobu 

Odpustenie dane umožňuje ustanovenie v daňovom poriadku, ktoré umožňuje ministerke financií hromadne odpustiť odvod dane pri mimoriadnych, najmä živelných udalostiach.

Na generálne odpustenie by podľa ministerky mala od 1. januára nadviazať novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá nulovú daň predĺži na nevyhnutne dlhú dobu. Tú by mala vláda prerokovať na mimoriadnom zasadnutí v stredu. Odpustenie dane je podľa Schillerovej mimoriadny úkon, ktorý zatiaľ využil len v prípade respirátorov. U nich vláda dnes predĺžila nulovú daň z pridanej hodnoty až do konca roka.

"Podobne ako u respirátorov, kde sa zníženie dane okamžite premietlo do cien pre konečných spotrebiteľov, chceme podporiť české domácnosti zavedením nulovej sadzby dane na elektrickú energiu. Domácnosť, ktorá za elektrinu zaplatí tisíc korún (skoro 40 eur) mesačne, vo vyúčtovaní ušetrí len za november a december zhruba 350 korún (necelých 14 eur)," uviedla Schillerová.

Ministerka má ďalej podľa rozhodnutia vlády požiadať európsky výbor pre daň z pridanej hodnoty, aby Česku povolil trvalo znížiť sadzbu dane energii. Popri tom má Schillerová ešte podľa vlády osloviť komisára Európskej únie pre hospodárstvo Paola Gentiloniho s možnosťou vyjednať nulovú sadzbu dane energii. "Uvidíme, na ako dlho výnimku dostaneme. Pre mňa by bol ideálny celý rok 2022. Inflácia má totiž podľa predikcií začať klesať až začiatkom roka 2023," uviedla ešte pred rokovaním vlády Schillerová.

Európska únia nulovú sadbu neumožňuje 

Celkový vplyv na verejný rozpočet by mal byť v prípade nulovej sadzby dane mesačne zhruba dve miliardy korún (skoro 79 miliónov eur) informovalo ministerstvo financií. Celkom na dani získal štát tento rok ku koncu marca 323,6 miliardy korún (12,7 miliardy eur), z toho do štátneho rozpočtu putovalo 208,7 miliardy korún (8,2 miliardy eur).

Partner a daňový expert poradenskej PwC Česká republika Martin Diviš ČTK povedal, že Európska únia smernicou o dani z pridanej hodnoty neumožňuje, aby dodávky elektrickej energie podliehali nulovej sadzbe DPH. "Ak by sa malo v Česku rokovať o znížení sadzby dane na nulu, muselo by to byť určite náležite vysvetlené zo strany českej vlády a následne dohodnuté na európskej úrovni," uviedol.

Zníženie sadzby dane z 21 na desať percent na dodávky elektrickej energie vykonali podľa Diviša v Španielsku. "Španielsko je teraz oprávnené uplatňovať zníženú sadzbu dane do 31. decembra 2021, pričom sa tiež monitorujú technické parametre - veľkosť zmluvného výkonu a priemerná cena elektriny na veľkoobchodnom trhu v mesiaci pred fakturáciou. Smernica Európskej únie o dani inú možnosť úľavy neupravuje," uviedol.

Zníženie dane u energií podľa Diviša však nemožno zaviesť okamžite. Česko totiž musí o tomto zámere informovať Európsku komisiu, ktorá sa môže, ale nemusí, do troch mesiacov vyjadriť. "Ak by sa nevyjadrila, bude to znamenať to, že nemá výhrady a až potom môže Česká republika zaviesť zníženú sadzbu dane na dodávky elektrickej energie," upozornil.

Pri cene elektriny pre domácnosti tvorí približne polovicu výslednej ceny regulovaná časť stanovovaná Energetickým regulačným úradom, na plyne je to necelá tretina. V regulovanej časti ceny je zahrnutý predovšetkým poplatok za prenos a distribúciu, u elektriny aj príspevok na obnoviteľné zdroje energie. Zvyšnú časť ceny určujú sami dodávatelia. Energetický regulačný úrad svoju časť ceny na ďalší rok pravidelne oznamuje na konci novembra.

Na takzvané podporované zdroje energie ide celkový ročný príspevok okolo 45 miliárd korún (1,7 miliardy eur), z toho 27 miliárd korún (1,06 miliardy eur)  platí štát a zvyšných 20 miliárd korún (okolo 785 miliónov eur) hradia vo svojich platbách domácnosti a firmy.

Z tých by mohol štát osem miliárd (314 miliónov eur) odpustiť domácnostiam a až osem miliárd firmám. Od roku 2006 sa na podporu podporovaných zdrojov energie v Česku vyplatilo vyše 430 miliárd korún (16,8 miliárd eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.