Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2021, 11:21

Výrobné ceny v Nemecku sú najvyššie od ropnej krízy z roku 1974. Stojí za tým zdražovanie energií

Ceny energií v Nemecku v priemere medziročne vzrástli o 32,6 percenta.

Výrobné ceny v Nemecku sú najvyššie od ropnej krízy z roku 1974. Stojí za tým zdražovanie energií
Zdroj: Reuters

Výrobné ceny v Nemecku vzrástli najviac od roku 1974, kedy zavládla ropná kríza. V septembri sa medziročne zvýšili o 14,2 percenta, uviedol dnes nemecký štatistický úrad. Na vine sú hlavne energie, ktoré minulý mesiac v priemere medziročne zdraželi o 32,6 percenta.

Ceny, ktoré účtujú výrobcovia predajcom, v septembri 1974 kvôli ropnej kríze vzrástli o 14,5 percenta. Tento rok v auguste predstavoval rast 12 percent a v júli 10,4 percenta.

Veľmi výrazne, a to o 58,9 percenta, sa v septembri zvýšila cena zemného plynu. Zároveň silno zdraželo drevo a kovy. Na vine je vysoký dopyt kvôli celosvetovému oživeniu po koronavírusovom šoku.

Do istej miery sa na rastúcich cenách a nedostatku podieľajú aj vážne problémy v medzinárodnej výmene tovaru, pripomína agentúra DPA.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Je tiež najväčším obchodným partnerom Českej republiky, na ktorom je závislé množstvo českých podnikov.

Ceny priemyselných výrobcov v Českej republike v septembri medziročne vzrástli o 9,9 percenta, najviac od roku 1993. Ceny výrobcov naznačujú budúci vývoj cien pre spotrebiteľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.