Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2021, 21:27

Rusko zastavuje vývoz plynu do Moldavska. Požaduje novú zmluvu

  • Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom plánuje pozastaviť vývoz plynu do Moldavska.
  • Dodanie plynu závisí od podpísania nového kontraktu.
  • Krajina dlhuje dodávateľovi, vysokú sumu nechce znať.
Rusko zastavuje vývoz plynu do Moldavska. Požaduje novú zmluvu
Zdroj: Dreamstime

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokiaľ nebude do začiatku decembra podpísaný nový dodávateľský kontrakt.

Oznámila to dnes podľa agentúry agentúry Interfax ruská spoločnosť. Moldavsko po vypršaní skoršieho kontraktu muselo kvôli nedostatku energie vyhlásiť stav núdze, upozornila agentúra Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v piatok uviedla, že Moldavsko a Rusko sa stále nedokázali zhodnúť na cene a ďalších podmienkach novej dohody.

Dlhoročný kontrakt s Gazpromom vypršal Moldavsku koncom septembra, podľa denníka Kommersant bol ale predĺžený do konca októbra.

​Gazprom dnes uviedol, že Moldavsko mu za dodávky plynu dlhuje 709 miliónov dolárov, ale moldavskí predstavitelia odmietajú výšku dlhu uznať.

Podľa zdroja agentúry Reuters teraz Moldavsko požaduje zníženie ceny plynu v novej zmluve o polovicu. Podľa druhého zdroja však Gazprom ponúka zníženie iba o štvrtinu.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín vrátane Českej republiky. Kontrolu nad firmou má Kremeľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.