Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2021, 08:02

Zásoby diamantov najväčšieho ťažiara na svete sú na historickom minime. Dodávky budú obmedzené

Ruská skupina Alrosa tvrdí, že za obmedzenými zásobami diamantov stojí pandémia a slabý dopyt.

Zásoby diamantov najväčšieho ťažiara na svete sú na historickom minime. Dodávky budú obmedzené
Zdroj: Reuters

Najväčší svetový prevádzkovateľ ťažby diamantov, ruská skupina Alrosa, varoval, že dodávky drahých kameňov budú niekoľko rokov obmedzené, okrem iného kvôli odstávkam dolov a nedostatku nových ťažobných projektov. Informoval o tom denník Financial Times (FT).

Zásoby sú na minime

Zásoby spoločnosti Alrosa spadli na historické minimum. Dopyt oživila po minuloročnom útlme, ktorý spôsobila pandémie covid-19, konštatoval námestník generálneho riaditeľa Jevgenij Agurejev. "Naše odvetvie bude pracovať s obmedzenými dodávkami," povedal v rozhovore s FT.

Protipandemické uzávery a slabý dopyt minulý rok ťažbu diamantov zrazili o zhruba 20 percent, uvádza konzultačná firma Bain. Činnosť zastavili aj veľké bane.

Príkladom môže byť austrálska baňa Argyle, ktora spadá pod ťažobnú spoločnosť Rio Tinto. Ako vlani v novembri pozastavil prevádzku, produkoval približne desatinu svetových dodávok diamantov.

Spoločnosť Bain očakáva, že dopyt po diamantoch sa bude v budúcom desaťročí držať na konštantnej úrovni. Situácia bude podľa Agurejeva neľahká, ale pomôže zabrániť tomu, aby sa opakoval pád cien diamantov kvôli ich prebytku na trhu, ako sa stalo napríklad v roku 2016.

"Na jednej strane je to výzva, pretože je dopyt a dodávky sú obmedzené," povedal. "Na druhej strane je to dobrá situácia, lebo na trhu nebude prebytok," dodal.

Cena porastie

Spoločnosť Alrosa sa domnieva, že nedostatok diamantov zvýši ich cenu, ktorá je teraz nižšia, ako bola pred začiatkom pandémie. Ruský prevádzkovateľ ťažby očakáva, že predaj diamantových šperkov v celom odvetví tento rok dosiahne nový rekord 90 miliárd dolárov.

Situáciu komplikuje šírenie koronavírusu a počasie. Alrosa má bane v Rusku a v južnej Afrike. Štátom ovládaná spoločnosť, ktorá sa na svetovej produkcii surových diamantov podieľa viac ako tretinou, sa snaží znovu dostať do prevádzky ruskú baňa Mir.

V roku 2017 tu kvôli priesakom vody zahynulo osem baníkov. Spustenie Miru ale bude trvať "päť až sedem rokov", povedal Agurejev

"Zvýšenie produkcie nemožno dosiahnuť ľahko," konštatoval. "Akonáhle sa raz rozhodnete, že produkciu upravíte, nie je ľahké znovu začať za jeden, dva mesiace alebo za pol roka. Pracujeme v regiónoch, kde panujú neľahké podmienky, ktoré sa nnáročne logisticky obsluhujú," vysvetlil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.