Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 15:01 Aktualizované dňa 28.10.2021 o 15:36

Najväčšia ekonomika sveta má problémy, rast USA sa prudko spomalil

Mnoho ekonómov predpokladá, že vo štvrtom štvrťroku sa tempo rastu HDP v Spojených štátoch vráti k šiestim percentám.

Najväčšia ekonomika sveta má problémy, rast USA sa prudko spomalil
Zdroj: Reuters

Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v treťom štvrťroku v prepočte na celý rok zvýšil o dve percentá. Rast najväčšej ekonomiky sveta sa tak prudko spomalil zo 6,7 percenta v druhom kvartáli. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedlo americké ministerstvo obchodu.

Tempo hospodárskeho rastu bolo v treťom štvrťroku najpomalšie za viac ako rok. Navyše zaostalo za očakávaním analytikov, ktorí ho v ankete agentúry Reuters odhadovali na 2,7 percenta. Ekonomika sa borí so vzostupom počtu prípadov koronavírusovej nákazy a s pretrvávajúcimi problémami v dodávateľských reťazcoch.

Teraz sa však počty novo nakazených v USA znižujú, zvyšuje sa zaočkovanosť a Američania čoraz častejšie vyrážajú von míňať peniaze. Mnoho ekonómov preto predpokladá, že vo štvrtom štvrťroku sa tempo rastu HDP vráti k šiestim percentám, napísala agentúra AP.

Spotrebiteľské výdavky zaisťujú viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity USA. V treťom štvrťroku sa však tempo ich rastu prudko spomalilo na 1,6 percenta z 12 percent v druhom kvartáli.

"S pokračujúcim poklesom počtu prípadov nákazy koronavírusovou mutáciou delta by (hospodársky) rast mohol vo štvrtom štvrťroku nabrať na sile, pretože spotrebitelia budú ochotní viac utrácať za služby zahŕňajúce osobný kontakt," uviedol podľa portálu CNBC ekonóm Dawit Kebede z organizácie Credit Union National Association.

"Problémy v dodávateľskom reťazci však pravdepodobne budú pokračovať, takže bude ťažké uspokojiť zvýšený spotrebiteľský dopyt," dodal.

Medzinárodný menový fond tento mesiac predpovedal, že v celom tomto roku sa americký HDP zvýši o šesť percent po minulom prepade o 3,4 percenta. V budúcom roku počíta so spomalením rastu na 5,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.