Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2021, 19:06

Škoda odhaduje, že pre čipy vyrobí tento rok o štvrť milióna áut menej

Automobilka Škoda už skôr uviedla, že práve pre nedostatok čipov bude nútená do konca roka prevádzku vo svojich závodoch výrazne obmedzovať, prípadne zastavovať.

Škoda odhaduje, že pre čipy vyrobí tento rok o štvrť milióna áut menej
Zdroj: Škoda Auto

Česká automobilka Škoda Auto očakáva, že pre pretrvávajúci nedostatok čipov v automobilovom priemysle vyrobí tento rok zhruba o štvrť milióna vozidiel menej. Odhaduje, že situácia na trhu s polovodičmi by sa mohla zlepšiť v 2. polroku budúceho roka. Informoval o tom server novinky.cz.

Škoda už skôr uviedla, že práve pre nedostatok čipov bude nútená do konca roka prevádzku vo svojich závodoch výrazne obmedzovať, prípadne zastavovať.

V pondelok obnovila výrobu vo väčšine prevádzok po dvojtýždennej odstávke, počas ktorej zamestnanci zostali doma na 80 percent priemerného platu.

"Napriek pretrvávajúcemu dopytu po našich vozidlách a vysokému stavu objednávok musíme našu výrobu obmedziť," uviedol v pondelkovej tlačovej správe Škody Auto člen jej predstavenstva Christian Schenk.

Správa okrem toho uvádza, že automobilka očakáva, že do konca roka v dôsledku nedostatku dielov vyrobí zhruba o 250-tisíc vozidiel menej.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka dodala česká automobilka zákazníkom celkovo 700 700 vozidiel, čo je o necelé 3 percentá menej než za rovnaké obdobie minulého roka.

Napriek tomu sa jej v tomto období podarilo takmer zdvojnásobiť prevádzkový zisk na 900 miliónov eur zo 469 miliónov eur pred rokom. Dôvodom bol priaznivý vývoj menových kurzov a marží.

"Dopyt po našich autách je naďalej vysoký," povedal Martin Jahn z oddelenia predaja a marketingu. Zároveň však dodal, že automobilka má na sklade veľké množstvo nedokončených vozidiel. Musí tak čakať, než sa situácia s polovodičmi zlepší. K tomu by podľa odhadov firmy mohlo postupne dôjsť v 2. polroku budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.