Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2021, 13:54

Rast cien sa ešte viac zrýchlil, inflácia v eurozóne je na 13-ročnom maxime

Tempo zdražovania energií, ktorého dopady na obyvateľov sa snažia zmierňovať vlády väčšiny členských krajín, zrýchlilo v októbri na 23,7 percenta.

Rast cien sa ešte viac zrýchlil, inflácia v eurozóne je na 13-ročnom maxime
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Rast cien v Európskej únii poháňaný najmä pokračujúcim zdražovaním energií v októbri prudko zrýchlil a nabral najvyššie tempo od doby pred finančnou krízou z roku 2008. Medziročná miera inflácie dosiahla 4,4 percenta, čím prevýšila septembrovú hodnotu o osem desatín bodu. Vo svojej záverečnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat.

​V krajinách eurozóny rástli ceny o 4,1 percenta, zatiaľ čo v septembri tam inflácia predstavovala 3,4 percenta. Rast cien tak už tretí mesiac v rade výrazne prekračuje dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky, ktorá však výzvy na sprísnenie menovej politiky odmieta.

Zdroj: Eurostat/HN

​Tempo zdražovania energií, ktorého dopady na obyvateľov sa snažia zmierňovať vlády väčšiny členských krajín, zrýchlilo v októbri na 23,7 percenta, zatiaľ čo v septembri išli ceny nahor o 17,6 percenta. Mierne sa zvýšila aj inflácia pri službách, ktoré medziročne zdraželi o 2,1 percenta. Naopak pri potravinách, alkohole a tabakových výrobkoch zdražovanie oproti septembru o desatinu percentuálneho bodu spomalilo na 1,9 percenta.

Oproti septembru sa v desiatom mesiaci roka zvýšila hodnota inflácie vo všetkých členských krajinách dvadsaťsedmičky. Vôbec najrýchlejšie zdražovanie zaznamenali východoeurópske štáty: Litva (8,2 percenta), Estónsko (6,8) a Maďarsko (6,6). V Česku podľa Eurostatu vzrástli ceny o 4,8 percenta, na Slovensku o 4,4 percenta. Najnižšiu infláciu hlási Malta (1,4 percenta), Portugalsko (1,8) a Grécko (2,8).

Šéfka ECB Christina Lagardeová v pondelok pripustila, že vyššia inflácia sa najmä kvôli narušeným dodávateľským reťazcom a vysokým cenám energií udrží dlhšie, než banka pôvodne čakala. ECB predpokladá, že by mala začať klesať v budúcom roku a ešte v jeho priebehu sa vrátiť pod dvojpercentnú hodnotu.

Európska komisia či mnoho analytikov však odhaduje, že inflácia bude aj budúci rok nad dvoma percentami. ECB pritom odmieta výzvy, aby v rámci krotenia inflácie siahla napríklad k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.