Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 07:08

Bez volantu a bez pedálov. Apple chce uviesť na trh svoj elektromobil už o pár rokov

Firma Apple, ktorú preslávila najmä výroba mobilov a počítačov, začala pracovať na vlastnom automobile v roku 2014.

Bez volantu a bez pedálov. Apple chce uviesť na trh svoj elektromobil už o pár rokov
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Apple sa usiluje o uvedenie svojho elektromobilu na trh v roku 2025 a zameriava sa na projekt samoriadiaceho vozidla. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.

Ideálny automobil Applu by nemal mať volant a pedále a interiér má byť navrhnutý tak, aby bolo možné riadiť bez použitia rúk.

​Vývoj vlastného vozidla Applu sa nazýva projekt Titan. Firma známa hlavne výrobou telefónov iPhone, tabletov iPad a počítačov Mac, začala pracovať na vlastnom automobile v roku 2014.

Dopyt po elektromobiloch prudko vzrástol, pretože štáty aj zákazníci sa stávajú uvedomelejšími v otázke ochrany životného prostredia. To vyhnalo trhovú hodnotu spoločností ako Tesla a Rivian vysoko nad hodnotu tradičných výrobcov automobilov, ktorí sú na trhu desiatky rokov.

"Otázkou je kedy, nie či," povedal analytik firmy Wedbush Dan Ives. Šanca, že Apple do roku 2025 predstaví svoj vlastný automobil, je podľa neho 60 až 65 percent.

​Podľa Bloombergu sú však niektorí ľudia pracujúci na projekte skeptickí k časovému harmonogramu. Spoločnosť Apple sa k správe odmietla vyjadriť.

Agentúra Reuters v decembri uviedla, že Apple si stanovil za cieľ začať v roku 2024 výrobu osobného automobilu, ktorý by mohol mať vlastnú prelomovú technológiu batérií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.