Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 19:02

Bidenov obrovský investičný balík dostal v Snemovni zelenú. Je to preňho úľava, tvrdia médiá

  • Podpora pre viaceré oblasti ekonomiky dosahuje 1,85 bilióna dolárov.
  • Investície budú smerovať aj do verejnej zdravotnej starostlivosti, vzdelania, či na podporu rodinnej politiky.
Bidenov obrovský investičný balík dostal v Snemovni zelenú. Je to preňho úľava, tvrdia médiá
Zdroj: Reuters

Americká Snemovňa reprezentantov dnes po mesiacoch vyjednávania medzi demokratmi schválila obrovský investičný balík prezidenta Joea Bidena, ktorý sa zameriava predovšetkým na sociálne programy a boj s klimatickými zmenami.

Podľa amerických médií ide o prelomový úspech pre Bidena, ktorý z plánov na obnovu americkej ekonomiky zasiahnutej pandémiou urobil svoj hlavný predvolebný sľub.

​Návrh však ešte musí schváliť Senát, kde zrejme prejde mnohými zmenami kvôli postoju niektorých umiernených demokratických senátorov. Podľa Bidena dnes Kongres urobil významný krok na zlepšenie života "pracujúcich ľudí a strednej triedy".

Snemovňa opatrenia schválila takmer presne podľa straníckych línií, za bolo 220 z 221 hlasujúcich demokratov a žiadny z 213 republikánskych kongresmanov.

O balíku mala dolná kongresová komora hlasovať už vo štvrtok, líder republikánskej menšiny Kevin McCarthy však využil svoje prednostné právo predstúpiť pred kongresmanmi a predniesol viac ako osem a pol hodiny dlhý prejav, ktorý rokovanie natiahol až do dneška.

Kam poputujú peniaze

Prekonal tým doterajší rekord demokratky Nancy Pelosiovej, ktorá v roku 2018 prišla s asi osemhodinovým vystúpením pri schvaľovaní republikánskej reformy programu verejného zdravotného poistenia známej ako Obamacare.

Investičný balík v hodnote 1,85 bilióna dolárov je jedným z najväčších plánov verejných výdavkov v USA za posledné desaťročie a významne zasahuje do celého radu programov federálnej vlády.

Investície budú smerovať do verejnej zdravotnej starostlivosti, vzdelania, na podporu bývania, rodinnej politiky či na boj s klimatickými zmenami a financovanie prechodu na bezemisnú ekonomiku.

​Mimoriadne výdavky chce vláda pokryť stanovením minimálnej dane pre podniky a zvýšením odvodov pre najbohatších Američanov.

Problematickí senátori

S niektorými časťami návrhu však dlhodobo nesúhlasia demokratickí senátori Joe Manchin a Krysten Sinemaová, ktorí v posledných mesiacoch svojou neoblomnosťou zrazili rozpočet investičného balíka na polovicu oproti pôvodnému návrhu a vyradili z neho aj návrh na vyššie zdanenie firiem.

​Manchin ani Sinemaová pritom ani verzii schválenej snemovňou zatiaľ nevyjadrili plnú podporu a návrh preto zrejme v Senáte čaká množstvo zmien, o ktorých sa podľa amerických médií veľmi pravdepodobne bude ďalšie týždne vyjednávať. Otázniky sa vznášajú okrem iného nad snahou zaviesť platenú nemocenskú a rodičovskú dovolenku, ktorú zatiaľ Spojené štáty ako jedna z mála krajín sveta nemajú.

Demokrati majú v americkom Senáte najtesnejšiu možnú väčšinu, takže tam potrebujú hlas každého zo svojich spolustraníkov. Republikáni s návrhom od začiatku nesúhlasia a jednotne ho nepodporujú.

Kritika od republikánov

Rozsiahly súbor sociálnych a ekologických iniciatív označujú za "socialistický" zásah federálnej vlády do všetkých aspektov života v USA a varujú pred negatívnymi dopadmi na americkú ekonomiku.

Vzhľadom na odpor republikánov návrh nemá šancu v Senáte uspieť v bežnom legislatívnom procese, pri ktorom je potreba trojpätinová väčšina na prelomenie obštrukcií.

Demokrati sa teda spoliehajú na procedúru známu ako "rozpočtové zladenie", ktorá umožňuje obísť obštrukcie a prijímať niektoré návrhy jednoduchou väčšinou. Tento rok ju už demokratickí zákonodarcovia využili na schválenie takmer dvojbiliónového plánu na zmiernenie ekonomických dopadov pandémie.

Minulý týždeň Kongres schválil ďalší veľký investičný balík v hodnote asi jedného bilióna dolárov namierený do infraštruktúry, ktorý demokrati vyjednali spoločne s republikánmi. Toto opatrenie sa pritom na niekoľko mesiacov stalo "rukojemníkom" pri vnútrostraníckych rokovaniach demokratov o podobe dnes schváleného balíka.

Dočasné víťazstvo

Dnešné hlasovanie podľa médií prinesie Bidenovi dočasné víťazstvo a zrejme aj úľavu, pretože teraz zažíva možno najťažšie chvíle svojho prezidentstva. V prieskumoch mu trvalo klesá podpora verejnosti najmä kvôli obavám voličov z inflácie a stále neutíchajúcej pandémie.

​Demokrati sa pritom snažia čo najrýchlejšie presadiť svoje politické priority, pretože im v kongresových voľbách plánovaných na budúci november hrozí strata kontroly zákonodarného zboru.

Schválenie sociálneho a ekologického balíka v Snemovni reprezentantov označil Biden za obrovský krok vpred v snahe "vytvárať pracovné miesta, znižovať ceny, urobiť našu krajinu konkurencieschopnejšou a dať pracujúcim ľuďom a strednej triede férovú šancu".

Prezident vo vyhlásení poďakoval predsedkyni snemovne Pelosiovej a uviedol, že sa teší na "čo najskoršie" schválenie návrhu v Senáte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.