Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2021, 08:22

Ceny čierneho zlata padajú. Krajiny vyvážajúce ropu neplánujú zvyšovať ťažbu suroviny

Cena Brentu sa pohybuje na úrovni okolo 78,50 amerického dolára za barel.

Ceny čierneho zlata padajú. Krajiny vyvážajúce ropu neplánujú zvyšovať ťažbu suroviny
Zdroj: Reuters

Po prepade na záver minulého týždňa o 3 percentá pokračovali ceny ropy v poklese aj v pondelok. Vývoj cien komodity koncom minulého týždňa ovplyvnili najmä signály o plánoch najväčších dovozcov ropy siahnuť do strategických rezerv s cieľom znížiť vysoké ceny pohonných látok.

Navyše, náladu na trhoch ovplyvnili aj opätovne rastúce počty infikovaných novým koronavírusom v Európe.
Ropný trh v priebehu minulého týždňa najskôr ovplyvnili správy, že USA vyzvali ďalších veľkých dovozcov komodity, aby zvážili koordinované uvoľnenie strategických zásob.

Dôvodom je, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti na čele s Ruskom neplánujú zvyšovať ťažbu rýchlejším tempom, na čo ich vyzvali Spojené štáty.

Okrem toho sa na trhoch zvyšujú obavy z poklesu dopytu po komodite pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v Európe. V mnohých veľkých európskych ekonomikách museli pre novú vlnu pandémie opätovne zaviesť viaceré obmedzenia.​

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s januárovým kontraktom dosiahla do 7:13 SEČ 78,54 amerického dolára (69,68 eura) za barel (159 litrov).

Oproti piatkovej uzávierke 19. novembra to znamená pokles o 35 centov, 0,44 percenta. V piatok uzatvorila cena Brentu poklesom o takmer 3 percentá.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 75,73 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 21 centov alebo 0,28 percenta. V piatok klesla v závere obchodovania o viac než 3 percentá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.