Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2021, 16:54

Toyota v decembri nabieha na plnú výrobu. Celosvetovo chce vyrobiť 800-tisíc áut

Je to o 40-tisíc vyrobených vozidiel viac než v rovnakom období v minulom roku.

Toyota v decembri nabieha na plnú výrobu. Celosvetovo chce vyrobiť 800-tisíc áut
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Automobilka Toyota nabehne v decembri vo svojich výrobných závodoch po niekoľkých mesiacoch obmedzovania produkcie z dôvodu nedostatku dielov na plnú výrobu. Celosvetovo tak vo všetkých svojich závodoch vyrobí okolo 800-tisíc vozidiel, čo je o 40-tisíc vozidiel viac než v rovnakom období v minulom roku. Smeruje tak k svojmu cieľu vyrobiť v aktuálnom fiškálnom roku celosvetovo deväť miliónov vozidiel.

Obmedzovanie produkcie navzdory silnému zákazníckemu dopytu zapríčinil nedostatok niektorých dielov v dôsledku Covid-19. Ide v prvom rade o čipy, ale aj plasty alebo plechy. Po posilnení dodávateľského reťazca sa ale výpadky darí postupne eliminovať.

Vďaka spolupráci s dodávateľmi bude všetkých 14 závodov a 28 výrobných liniek v Japonsku v decembri po prvýkrát od tohtoročného mája fungovať bez obmedzení.

Návrat k bežnému režimu sa týka všetkých tovární na celom svete vrátane európskeho závodu v Kolíne. Ten Toyota úplne prevzala na začiatku tohto roka. Kolínsky závod začal na začiatku novembra s produkciou Toyoty Yaris v benzínovej aj hybridnej verzii. Budúci rok ju doplní nový model Toyota Aygo X. Po nábehu výroby bude závod vyrábať až tisíc áut denne.

Obmedzenie v okamžitej dostupnosti vozidiel zaznamenala aj Toyota na Slovensku. Automobilka však objednávky na nové vozidlá plynule pokrýva, a tak môžu predajcovia v súčasnosti takmer záväzne deklarovať zákazníkom termíny dodania ich vozidiel.

Napriek aktuálnej situácii s polovodičmi pokračuje značka Toyota vo svojom raste. V roku 2020 bola Toyota jedinou značkou, ktorá zaznamenala medziročný nárast a v roku 2021 bude pre značku Toyota opäť rekordný. Za prvých 10 mesiacov roku 2021 zaregistrovala značka 5 448 vozidiel čím si zabezpečila trhový podiel na úrovni 7,7 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.