Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 22:11

Ceny emisných povoleniek v EÚ dosiahli nový rekord. Ich rast prispieva k zdražovaniu energií

Cena emisných kvót v EÚ presiahla 75 eur za tonu.

Ceny emisných povoleniek v EÚ dosiahli nový rekord. Ich rast prispieva k zdražovaniu energií
Zdroj: Pixabay

Cena emisných kvót v Európskej únii sa dnes vyšplhala na nové maximum nad 75 eur za tonu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdražovanie energií

Systém obchodovania s emisnými kvótami bol v EÚ zavedený v roku 2005 a rast ich ceny z posledných mesiacov je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k zdražovaniu energií.

Cena kvót v EÚ dnes podľa Reuters vystúpila až na 75,04 eura za tonu. Nadviazala tak na stredajší rast, za ktorým stálo vyhlásenie novej nemeckej vládnej koalície, že nedopustí pokles ceny kvót v Nemecku pod 60 eur za tonu.

Dopyt po emisných povolenkách teraz podporujú aj vyššie ceny plynu, kvôli ktorým je pre elektrárenské spoločnosti ekonomickejšie využívať uhlie.

Produkcia elektriny z uhlia vytvára dvojnásobné množstvo emisií oxidu uhličitého ako produkcia z plynu, takže vyžaduje viac emisných kvót, píše Reuters.

Nástroj na znižovanie emisií

Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať.

Keď sa cena kvót zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa obmedzovať emisie. Európska komisia v máji uviedla, že počet kvót v obehu sa vlani zvýšil, pretože pandémia covidu-19 viedla k poklesu emisií.

Na konci minulého roka bolo podľa komisie v obehu zhruba 1,579 miliardy kvót, o 14 percent viac ako pred rokom. Komisia preto rozhodla, že z budúcich aukcií stiahne 378,9 milióna kvót a umiestni ich do rezervy pre stabilizáciu trhu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.