Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2021, 22:30

Snam kupuje podiel v alžírskom plynovode, pripravuje sa tak na zelený vodík

Akvizícia by mohla umožniť firme dovážať z Afriky do Európy vodík.

Plynovod
Zdroj: Ilustračná snímka: TASR"F. Iván

Talianska spoločnosť Snam, ktorá je najväčším európskym prevádzkovateľom plynárenskej infraštruktúry, sa dohodla na kúpe podielu v plynovodoch prepravujúcich alžírsky plyn do Talianska. Od energetickej firmy Eni kúpi za 385 miliónov eur podiel 49,9 percenta. Akvizícia by mohla umožniť firme dovážať z Afriky do Európy vodík.

Snam získava väčšinu peňazí zo správy talianskej prepravnej siete zemného plynu. Firma sa zaviazala, že bude viac utrácať za nové, ekologické odbory podnikania, ako je tzv. zelený vodík.

Podobne ako ďalší európski prevádzkovatelia plynárenských sietí modernizuje svoju národnú sieť plynovodov, aby bola pripravená na vodík.

Zelený vodík sa vyrába pomocou obnoviteľnej elektriny a je považovaný za čistú alternatívu zemného plynu pre odvetvia, ako je výroba ocele alebo chemický priemysel.

"V budúcnosti by sa severná Afrika mohla stať aj centrom produkcie solárnej energie a zeleného vodíka," uviedol generálny riaditeľ firmy Snam Marco Alvera.

Snam prevádzkuje väčšinu talianskych zásobníkov plynu. Vlastní tiež podiel 20 percent v plynovode TAP, ktorým do Talianska tečie plyn z Azerbajdžanu.

​Eni pracuje na vyčlenení mnohých ropných a plynárenských operácií do nových spoločných podnikov. Sľubuje si od toho zníženie dlhu a získanie financií na prechod k nízkouhlíkovej energii.

Eni je jedným z najväčších zahraničných ťažiarov ropy a zemného plynu v Afrike. Má uzavretý rad strategických dohôd s alžírskou štátnou energetickou skupinou Sonatrach.

Taliansko dováža viac ako 90 percent plynu, ktorý potrebuje. Alžírsky plyn sa na celkovom dovoze plynu podieľa zhruba 30 percentami, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.