Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 08:17

Po výraznom prepade začali ceny čierneho zlata prudko rásť, nálada na trhoch však zostáva opatrná

Krajiny vyvážajúce ropu by podľa odhadov mohli pozastaviť plánované zvýšenie produkcie.

Po výraznom prepade začali ceny čierneho zlata prudko rásť, nálada na trhoch však zostáva opatrná
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa v pondelok odrazili smerom nahor a strmo vzrástli, keď investori hľadali výhodné ponuky po ich prudkom prepade v piatok 26. novembra.

Za prepadom stáli špekulácie, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ môžu pozastaviť zvyšovanie ťažby v reakcii na šírenie sa variantu omikron nového koronavírusu.

Ale nálada na trhoch zostáva opatrná, keďže sa o novom variante stále veľa nevie. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v januári sa v pondelok o 7:07 SEČ predával po 70,77 amerického dolára (62,68 eura).

To bolo o 2,62 dolára alebo 3,84 percenta viac ako v prechádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena januárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 2,14 dolára alebo 2,94 percenta na 74,86 dolára za barel.

Podľa banky UBS by aliancia OPEC+ mohla pozastaviť svoje plánované zvýšenie produkcie o 400-tisíc barelov denne v decembri, alebo dokonca znížiť ťažbu.

Skupina bude musieť zvážiť interné projekcie vypracované pred zverejnením správy o novom variante, ktoré ukázali očakávaný prebytok začiatkom budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.