Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2021, 18:18

OPEC plánuje aj naďalej regulovať dodávky ropy na trh. Organizácia odhaduje rast dopytu

Podľa generálneho tajomníka organizácie OPEC by ropa a plyn mali v roku 2045 tvoriť viac ako polovicu celosvetového energetického mixu.

OPEC plánuje aj naďalej regulovať dodávky ropy na trh. Organizácia odhaduje rast dopytu
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) plánuje dodávky suroviny na trh aj naďalej regulovať. Na webinári milánskeho Inštitútu pre medzinárodnú politiku to dnes povedal generálny tajomník OPEC Mohammed Barkindo.

Čo sa týka dopytu po rope, OPEC podľa neho odhaduje, že tento rok dopyt vzrastie o 5,7 milióna barelov a v budúcom roku o ďalších 4,2 milióna barelov denne.

Stabilný trh

"Budeme naďalej čo najlepšie zaisťovať stabilitu trhu s ropou na udržateľnom základe," povedal Barkindo. "Teraz sme na ceste k tomu, že sa v roku 2022 úroveň spotreby vráti na úroveň pred pandémiou."

Barkindo počas webinára tiež povedal, že ropa a plyn by mali v roku 2045, poprípade do polovice storočia, tvoriť viac ako polovicu celosvetového energetického mixu.

"Vo všetkých vyhláseniach z Glasgow sme zatiaľ nevideli žiadny konkrétny plán alebo plány, ako týchto 50 percent nahradiť bez toho, aby to vyvolalo bezprecedentný zmätok na trhoch s energiou," pripomenul nedávnu klimatickú konferenciu v Škótsku. "Ropa a plyn budú v dohľadnej budúcnosti potrebné," dodal.

Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa kartel OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom, vo štvrtok prekvapila trh tým, že sa pridržala svojich plánov zvýšiť ťažbu o ďalších 400-tisíc barelov denne.

Ťažba bude rásť

Napriek obavám, že uvoľnenie strategických rezerv ropy v USA a nový variant koronaviru môžu spôsobiť ďalší prepad cien, skupina neopustila doterajšiu politiku mesačného zvyšovania ťažby, ktorú si naplánovala v lete.

Členovia skupiny OPEC+ sa na začiatku novembra dohodli, že sa budú držať pôvodného plánu a od decembra budú naďalej zvyšovať ťažbu o 400-tisíc barelov denne. Nevypočuli tak výzvu amerického prezidenta k výraznejšiemu zvýšeniu ťažby, ktoré by prispelo k zmierneniu rastu cien.

Medzinárodná agentúra pre energiu v polovici novembra načrtla trochu iný výhľad dopytu. Na tento rok počíta s rastom o 5,5 milióna barelov denne, na budúci rok očakáva rast o ďalších 3,4 milióna barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.