Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2021, 17:30

Neochota USA zrušiť sankcie voči Teheránu je brzdou v rokovaniach o dohode, tvrdí Irán

Irán podpisom dohody s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady a Nemeckom dosiahol zrušenie medzinárodných sankcií výmenou za utlmenie svojich jadrových aktivít.

Neochota USA zrušiť sankcie voči Teheránu je brzdou v rokovaniach o dohode, tvrdí Irán
Zdroj: Reuters

Neochota Spojených štátov zrušiť všetky sankcie voči Iránu predstavuje hlavnú brzdu v rokovaniach o obnovení platnosti medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015.

Vyhlásil to dnes nemenovaný vysokopostavený zástupca iránskej diplomacie, ktorého citovali iránske médiá. Nové kolo nepriamych rokovaní medzi Iránom a Spojenými štátmi, ktoré sa konalo vo Viedni, skončilo v piatok.

​Pokračovať by malo budúci týždeň, zástupcovia západných krajín však už teraz neskrývajú svoje zdesenie nad rozsiahlymi a nerealistickými požiadavkami Teheránu, uviedla agentúra Reuters.

"Teraz je jasné, že neochota Washingtonu vzdať sa sankcií predstavuje hlavnú výzvu pre pokrok v rozhovoroch," citovala agentúra Tasním iránskeho činiteľa.

"Domnievame sa, že dohoda bude na dosah, keď americká vláda prestane so svojou kampaňou plnou nátlaku a keď zástupcovia Európy v rozhovoroch prejavia skutočnú flexibilitu a politickú vôľu," dodal tento zdroj.

Viedenské rozhovory sa týkajú dohody označovanej ako JCPOA. Irán jej podpisom s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady a Nemeckom dosiahol zrušenie medzinárodných sankcií výmenou za utlmenie svojich jadrových aktivít.

USA ale od dohody pred troma rokmi odstúpili a svoje protiiránske sankcie obnovili. Irán záväzky z JCPOA nedodržiava od roku 2019.

Rokovania o záchrane dohody začali vo Viedni tento rok v apríli, boli ale v júni odložené po tom, čo konzervatívec Ebráhim Raísí vyhral iránske prezidentské voľby.

JCPOA bola vyrokovaná v čase funkčného obdobia umiernenejšieho Hasana Rúháního. Rozhovory boli obnovené tento týždeň po päťmesačnej pauze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.