Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2021, 11:41

Inflácia v Európe láme rekordy. Rast cien sa zrýchlil

Inflácia v Európe láme rekordy. Rast cien sa zrýchlil
Zdroj: Dreamstime

Rast cien v Európskej únii, spôsobený najmä zdražovaním energií, v novembri opäť zrýchlil. Medziročná miera inflácie vystúpila na 5,2 percenta, čo je najviac za posledné dve desaťročia.

Vo svojej záverečnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. V októbri predstavovala miera inflácie v dvadsaťsedmičke 4,4 percenta. Ceny rástli vo všetkých únijných krajinách okrem Českej republiky, kde zostala inflácia na hodnote 4,8 percenta.

V krajinách eurozóny inflácia vystúpila na rekordných 4,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný odhad. Je to tiež nárast o osem desatín percentuálneho bodu oproti októbrovej hodnote.

Rast cien prekračuje inflačný cieľ EÚ

Rast cien v eurozóne stále výraznejšie prekračuje dvojpercentný inflačný cieľ Európskej centrálnej banky. Tá ale na rozdiel od niektorých analytikov usudzuje, že inflácia zrejme dosiahla svoj vrchol a začne klesať.

Banka vo štvrtok oznámila, že v marci budúceho roka ukončí program nákupov dlhopisov v rámci núdzového pandemického programu PEPP, žiadne zmeny úrokových sadzieb ale nechystá.

Medziročný rast cien energií, ktorého dopady na obyvateľa sa snažia zmierňovať vlády väčšiny členských krajín, zrýchlil v novembri na 27,5 percenta. V októbri energie zdraželi o 23,7 percenta.

Najrýchlejšie zdražovanie zasiahlo pobaltské štáty

Inflácia sa ďalej zvýšila aj pri službách, ktoré medziročne zdraželi o 2,7 percenta. Mierne nahor išla inflácia aj pri potravinách, alkohole a tabakových výrobkoch, kde dosiahla 2,2 percenta.

Proti októbru sa v jedenástom mesiaci roka zvýšila hodnota inflácie vo všetkých členských krajinách dvadsaťsedmičky okrem Česka.

Najrýchlejšie zdražovanie zaznamenali pobaltské štáty Litva (9,3 percenta) a Estónsko (8,6 percenta), následne potom Maďarsko (7,5 percenta). Najmenej rástli ceny na Malte (2,4 percenta), v Portugalsku (2,6 percenta) a vo Francúzsku (3,4 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.