Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 00:00

Česko je cigaretový lowcost Európy. Lacnejšie sú len v Bulharsku

Česko je cigaretový lowcost Európy. Lacnejšie sú len v Bulharsku
Zdroj: Reuters

Od januára sa v Česku opäť zvýši spotrebná daň z tabakových výrobkov. A tým aj cena fajčenia. Minimálna sadzba z jednej škatuľky cigariet vzrastie o viac ako korunu na 52,6 koruny (2,05 eura). Tabakové firmy však veľmi pravdepodobne využijú situáciu a zdražia celú škatuľku o niečo viac. O dve až tri koruny.

Januárom sa však zároveň končí trojročné obdobie, počas ktorého bolo novelou zákona o spotrebných daniach určené konkrétne a postupné zvyšovanie tabakovej dane, a tým aj finálnej ceny. Čo bude ďalej, nikto nevie.

Ani české ministerstvo financií, ktoré ďalšie novelu, ktorá by mala platiť od januára 2019, stále pripravuje. Preto nie je isté, či sa cigarety budú po budúcom roku zdražovať oproti tohtoročnej priemernej cene 84 korún za škatuľku (3,27 eura) o vyššie sumy, ako by si priali bojovníci proti fajčeniu, alebo ďalej pravidelne a o nižšie sumy, ako to vyhovuje tabakovým firmám a ako to v minulých rokoch uskutoč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.